A norvégok lépésüket a svédek döntésével hozta összefüggésbe. Mivel a szomszédos állam sem nyitja meg munkaerő-piacát, ezért Norvégia az új tagországok csatlakozásától számítva változtatni kíván a külföldi munkaerővel kapcsolatos nyitott kapuk politikáján.
Ezzel párhuzamosan Svájc is kilátásba helyezte, hogy korlátozást rendel el a májusban az Unió tagjaivá válló országok munkavállalókkal szemben.
Mint ismeretes, eddig hat EU-tagállam tájékoztatta az Európai Bizottságot arról, milyen intézkedéseket kíván alkalmazni a munkaerő szabad áramlását illetően a tíz új tagország május 1-jei csatlakozása után és közülük négy, Ausztria, Németország, Finnország és Belgium jelezte, hogy korlátozásokkal élne. Emellett az elmúlt napokban további államok, így az Egyesült Királyság, Hollandia is ilyen lépéseket helyezett kilátásba.
Kapcsolódó anyagok
Az Uniós munkavállalás ABC-je
A britekhez sem mehetünk dolgozni
EU-munkavállalás: országonként eltérő szabályok
Az EU-n kívüli gazdagok is korlátozzák a munkavállalást
Európa két leggazdagabb állama nem fogadná szívesen a tömeges kelet-európai munkaerő beáramlást. Norvégia és Svájc is korlátozást tervez az újonnan csatlakozó állampolgáraival szemben.