2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Javultak a magyar vállalkozások várakozásai, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) konjunktúra mutatója a második félévben mínusz 9 százalékra változott az előző félévi mínusz 18 százalékról.

A felmérés azonban azt is mutatja, hogy lassú folyamat lesz, mire a gazdaság visszatér a válság előtti szintre, hiszen az index negatív értéke továbbra is a jövő pesszimista megítélését jelzi a vállalkozások körében - mondta Parragh László, az MKIK elnöke szerdán a kamara legfrissebb konjunktúra felmérésének eredményeit ismertető sajtótájékoztatón, Budapesten.

Parragh László szerint a konjunktúra mutató azt is jelzi, hogy a gazdaság kezd elmozdulni a mélypontról az exportra termelő nagyobb méretű cégek vonatkozásában. Ugyanakkor óvatosságra int, hogy még mindig magas szinten áll a vállalati bizonytalansági mutató, ezért nem egyértelmű a javuló tendencia értelmezése minden cég esetében.

Bizonyos cégek megkezdték a kilábalást, másokra erősen hat a belső piaci kereslet visszaesése - tette hozzá az MKIK elnöke. Parragh László elmondta, hogy a konjunktúra mutató minden részindikátora fordulópontot jelez, kivéve az építési és gépberuházásoké.

A legszembetűnőbben az iparban nőtt a konjunktúra mutatója, ahol mínusz 16 százalékról mínusz 4 százalékra emelkedett, legkevésbé az építőiparban, ahol mínusz 16 százalékról mínusz 10 százalékra változott az érték. A kereskedelemben és az egyéb szolgáltatásoknál 6 százalékpontos javulás figyelhető meg.

Az MKIK elnöke hangsúlyozta, hogy a várható munkaerő kereslet is elmozdult az előző félévi mélypontról, és a foglalkoztatottság csökkenésének megállása valószínűsíthető. Parragh László elmondta, hogy visszajelzések szerint a multinacionális cégek jelentős létszámbővítésben gondolkodnak Magyarországon, mert a megrendelési állományuk megnőtt.

Tóth István János, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) ügyvezető igazgatója szerint az exportáló vállalatok vezérlik a gazdaságban a fordulópontot, a kisebb cégek nem érzik még ezt. A GVI ügyvezető úgy vélekedett, hogy még nincs vége a recessziónak, és nehéz megmondani mikor lesz vége.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!