Többek között ezt állapítja meg a GfK Piackutató Intézetnek a tavalyi harmadik negyedévre vonatkozó felmérése a biztosítási piacról.
Az életbiztosítások tulajdonosainak egyharmadát családjuk anyagi körülményeinek fenntartása motiválja. Második fő indok egy váratlan baleset anyagi nehézségeinek áthidalása, illetve a takarékoskodás későbbi kiadásokra.
Több férfi köt kockázati életbiztosítást
Az elmúlt két évben jelentősen átrendeződött a személyre szóló biztosítások megoszlása. A vegyes életbiztosítások aránya 22-ről 33, a kockázati életbiztosításoké 11-ről 19 százalékra nőtt. Csökkent viszont az elérésre szóló biztosítások aránya 35-ről 24 százalékra, kisebb mértékben pedig a nyugdíj-, illetve magán balesetbiztosítás pozíciója is gyengült.
Egyes formáknál azonban különbségek tapasztalhatók. Például elérésre szóló életbiztosítást több nő kötött, mint férfi. Az átlagot különösen meghaladja a diplomások és a vidéki nagyvárosok lakóinak aránya.
Az önkéntes alapú nyugdíjbiztosítás leginkább a havi nettó 200 ezer forintnál nagyobb jövedelmű háztartásokban élőkre jellemző.
Kockázati életbiztosítással sokkal több férfi rendelkezik, mint nő, ahogyan a legalább érettségizettek is felülreprezentáltak.
A motívumok közül elsősorban a család anyagi körülményeinek fenntartása jellemző a férfi, 50 évesnél idősebb és a kisebb vidéki kisvárosban élő biztosítottakra. Esetleges baleset anyagi következményeinek áthidalása végett a leginkább férfiak és magas jövedelműek kötöttek életbiztosítást.
Általában férfiak és nők egyforma arányban rendelkeznek életbiztosítással. A motívumok közül azonban balesetük esetén a gondoskodás a családjukról inkább vezérli a férfiakat, míg a nők közül többen tekintik a takarékoskodás egyik formájának az életbiztosítást, illetve kevesebben gondolják végig a biztosítás célját.
A lakossági biztosítási piac fő adatait a GfK Piackutató Intézet negyedévenként tárja fel, a 15 éves és idősebb felnőtt lakosságot fontos szempontokból reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezése révén.
Biztosítási piac: családjukról gondoskodnak a legtöbben
Minden harmadik magyar felnőtt rendelkezik személyre szóló biztosítással. A legelterjedtebb forma a vegyes életbiztosítás, majd a nyugdíj- és az elérésre szóló életbiztosítás következik.