5p

Most érzi meg az ország a korábbi túlértékelt forint negatív hatásait, véleményem szerint a reális euróárfolyam valahol 290 körül lenne - mondta Bogsch Erik, a Richter keddi sajtótájékoztatóján. Az elnök-vezérigazgató hozzátette: számukra elfogadhatatlan, hogy nincs érdemi egyeztetés a kormány és a gyógyszergyártók között. Mfor.hu-tudósítás.

A csökkenő eredmény is jónak mondható

Az idei év első kilenc hónapjában 218,3 milliárd forintos árbevételt realizált a Richter, ez forintban 1,2 százalékkal, euróban pedig 3 százalékkal volt magasabb a tavalyi év hasonló időszakában tapasztaltnál. A cég üzemi eredménye ugyan 48,9 milliárd forintra csökkent, de még ez is jónak mondható - emelte ki Bogsch Erik elnök-vezérigazgató.

A szakember hozzátette: Kelet-Európában és Magyarországon összességében szinte mindenhol egyre nehezebb körülményeket tapasztalnak, az Egyesült Államokban pedig a vártnak megfelelően tovább csökkentek a profitmegosztási bevételek, jórészt ez okozta az eredmény romlását tavalyhoz képest.

"Pozitívum, hogy Oroszországban a tavalyi harmadik negyedéves magas bázis ellenére is sikerült kis növekedést elérni az árbevétel tekintetében, ha a tavalyi előszállítások hatásait levonnánk a bázisból, akkor 18 százalékos lett volna a növekedés" - mondta Bogsch. A FÁK-piacokkal kapcsolatban hozzátette még, hogy Ukrajnában dollárban mérve 8 százalékos volt a növekedés, míg az egyéb köztársaságokban főleg a fehérorosz és az üzbég piac miatt esett vissza a forgalmuk.

Az eredmény romlása az amerikai piac mellett elsősorban a jelentősen megnövekedett értékesítési- és marketingköltségekkel magyarázható, a tavaly megvásárolt Grünenthal-portfólió kapcsán mostanra hét nyugat-európai országban összesen száz fős értékesítőhálózata van a Richternek. Az értékesítési és marketingköltségek egyébként összességében a konszolidált árbevétel 25 százalékát tették ki.

Csak jövőre érzik meg a forintgyengülést

"Az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés és a negyedik negyedévben várható árfolyamhatás nem fogja jelentősen megemelni az éves átlagárfolyamot, mely az euró esetében továbbra is 270 forint körül van" - mondta Bogsch. Vagyis téves lenne azt gondolni, hogy a magas exportarány miatt a Richter azonnal megérzi a forint gyengülését pozitív irányban.

Bogsch Erik azt is elárulta, hogy egy forintnyi gyengülés az euróval szemben a Richter számára 300 millió forintos pluszt jelent az üzemi eredményben éves szinten. Vagyis ha tartós lesz a forintgyengülés, akkor abból sokat profitálhat jövőre a gyógyszercég.

"Véleményem szerint egyébként az ország most issza meg a korábban túlértékelt forint levét. A reális árfolyam - ha lehet ilyenről beszélni - valahol 290 forint körül lenne, szerintem" - mondta Bogsch.

Elfogadhatatlan a kormány gyakorlata

A magyar szabályozásban idén júliusban történt egy fontos változás, amikor a gyógyszergyártók különadóját 12-ről 20 százalékra emelték, az orvoslátogatói díjat pedig megduplázták. Ugyanakkor a jelentős K+F költségeket elkönyvelő cégek ezeket a megnövekedett terheket akár teljes egészében leírhatták, így a Richter is meg tudott állapodni a kormánnyal, hogy az idei második félévben nem fizet be különadót - vázolta fel a társaság elnök-vezérigazgatója. Bogsch hozzátette, hogy a jövő év még számukra is nyitott kérdés, de bizakodók, hogy sikerül eredményeket elérni a tárgyalásokon. A további változások kapcsán a cégvezér elmondta még, hogy a támogatási rendszerben októberben bevezetett úgynevezett "vaklicit" éves szinten 3 milliárd forintos árbevételkiesést jelent a Richternek.

"Tettünk egy alternatív javaslatot a jövő évre tervezett 83 milliárd forintos megtakarítás elérésére. A jelenlegi tervezetben számunkra érthetetlen például, hogy az onkológiai készítményeket átsorolnák a kórházi kategóriába, vagyis nem folyna be utánuk a 20 százalékos különadó. Ez önmagában 8 milliárd forintos bevételkiesést jelentene, emellett a támogatási volumenen keresztül további 3 milliárd forint esne ki" - mondta Bogsch Erik. Javaslatukkal kapcsolatban példaként Spanyolországot említette, ahol az eredeti készítmények árát adminisztratív módon 15 százalékkal csökkentették, egy hasonló lépés itthon is 10 milliárd forint körüli megtakarítást eredményezne.

"Ezekre a javaslatokra a mai napig nem kaptunk választ, lehetetlen, hogy nem folyik korrekt párbeszéd a kormány és a gyógyszergyártók között" - mondta a Richter elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: a kormány jelenlegi elképzelései egyébként sem hoznák a várt 83 milliárd forintos egyenlegjavulást.

"A mi erőnkből egyelőre annyira telik, hogy szinten tartsuk a magyarországi kutatási tevékenységünket, bízunk abban, hogy ezt a kormányzat is értékelni fogja" - emelte ki a szakember a sajtótájékoztatón. Az orvoslátogatói hálózatot egyelőre nem csökkentette a Richter, viszont augusztus óta létszámstop van érvényben a cégnél - tette hozzá.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!