A GVH azt vizsgálta, hogy erőfölénnyel való visszaélésnek minősül-e a Budapesti Elektromos Művek Nyrt. (a továbbiakban: ELMŰ) azon magatartása, mely szerint az ELMŰ a feljogosított fogyasztók szabad piacra történő kilépésének feltételeként előírja, hogy a fogyasztásmérők távleolvasásához kötelesek közvetlen, vagy a mellékállomást automatikusan beválasztó analóg telefonvonalat (PSTN) biztosítani.
Arra nézve nincs jogszabályi előírás, hogy a villamosenergia-fogyasztás távleolvasás útján történő mérésére milyen megoldást kell alkalmazni. Az ELMŰ 2004. augusztus 31-től hatályos Elosztói Üzletszabályzatában előírta, hogy kizárólag PSTN távleolvasás alkalmazható.
Kötelezettségvállalással zárult az eljárás
A GVH döntésében rámutatott, jóllehet az ELMŰ területén lévő - a vizsgált magatartással érintett - feljogosított fogyasztók nem csak az ELMŰ-től, hanem bármely villamosenergia-kereskedőtől beszerezhetik a villamosenergiát, az annak vételezéséhez nélkülözhetetlen hálózatot azonban kizárólag az ELMŰ képes rendelkezésükre bocsátani. Ily módon az ELMŰ erőfölényes helyzetben van, és a PSTN távleolvasás kizárólagosságának előírása azzal való visszaélést valósíthat meg.
Az ELMŰ a versenyfelügyeleti eljárásban kötelezettséget vállalt arra, hogy a Magyar Energia Hivatal elé terjesztett Elosztói Üzletszabályzatában lehetővé teszi a feljogosított fogyasztók számára az analóg telefonvonalon (PSTN) történő távleolvasás mellett a GSM modem hívása útján történő távleolvasást is, s ezt a lehetőséget az Üzletszabályzat MEH általi elfogadásáig is alkalmazza. Mivel a GVH ily módon biztosítottnak látta az ELMŰ magatartásának versenytörvénnyel való összhangba hozatalát, ezért a versenyfelügyeleti eljárást megszüntette, s egyben előírta az ELMŰ számára a fenti kötelezettségvállalásának teljesítését.