3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szűkössé vált piaci finanszírozási lehetőségek ellenére is zömmel derűlátó a következő két év növekedési kilátásaival kapcsolatban a globális kis- és középvállalati szektor, e cégkategória kelet-európai képviselői azonban a világátlagnál jóval pesszimistábbak - derül ki az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég szerdán közzétett friss felméréséből.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságkutató központja - világszerte 730 vállalatvezetőt kérdezett meg olyan cégeknél, amelyek éves bevétele nem éri el a 100 millió dollárt. A felmérésből kitűnik, hogy összességében a válaszadók 54 százaléka bízik forgalomnövekedésben a következő két évben, és csak 15 százalékuk számol visszaeséssel.

A Kelet-Európában működő kis- és középvállalatok vezetőinek azonban csak 46 százaléka vár bevételnövekményt, és 21 százalék jósol csökkenést ugyanerre az időszakra. A világátlagon belül a legderűlátóbbak az ázsiai-csendes-óceáni térség vállalati igazgatói, akik közül 66 százalék várja cége bevételeinek emelkedését 2011-ig.

A cégvezetők viszonylag derűlátók a finanszírozási környezettel kapcsolatban is. Csekély többségük, 52 százalékuk vélekedik úgy, hogy "valamikor" a 2011 végéig terjedő időszak folyamán a piacról hozzáférhető finanszírozási források ismét elérik a pénzügyi válság előtti szintet.

Arra, hogy ez már az idén bekövetkezik, a felmérésbe bevontaknak mindössze 2 százaléka számít. A globális kis- és középvállalati szektor cégvezetőinek 18 százaléka jövőre, 32 százalékuk 2011-re várja a piaci finanszírozási helyzet normalizálódását az EIU szerdán Londonban közzétett elemzése szerint. Viszonylag magas, 9 százalék ugyanakkor azoknak az igazgatóknak az aránya, akik szerint "soha" nem térnek vissza a válság előtti piaci finanszírozási lehetőségek.

A jelenlegi finanszírozási helyzetet egyelőre a cégvezetők többsége is rosszabbnak tartja a válság előttinél. A válaszadók 51 százaléka mondta azt, hogy cégének finanszírozási lehetőségei "valamelyest", vagy "számottevően" romlottak 2007 óta.

A felmérésből kiderül az is, hogy a kis- és középvállalati kategória cégvezetői nem elsősorban elbocsátásokkal, hanem inkább a beruházási tervek jegelésével válaszoltak a tőkepiaci források szűkösebbé válására. A válaszadók 49 százaléka közölte, hogy a hozzáférhető finanszírozások csökkenése miatt beruházások halasztására kényszerült, ugyanakkor 29 százalék említette meg a munkaerő-leépítést az üzleti finanszírozási lehetőségek romlásának közvetlen következményeként.

A kutatás felfedte azt is, hogy a cégvezetők rendkívül elégedetlenek a bankok magatartásával. A felmérésbe bevontak 82 százaléka ért egyet "valamelyest" vagy "erősen" azzal az állítással, hogy a kereskedelmi bankok nem érvényesítik kellő mértékben a jegybanki kamatcsökkentéseket, 69 százalékuk pedig egyetértett azzal is, hogy a bankok nem tesznek elégséges erőfeszítést a vállalati kliensek tevékenységének jobb megértésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!