2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalkozások többségének elegendő lesz bejelentenie a létesítendő telephelyét, engedélyre nem lesz szükség hozzá - az erről szóló kormányrendelet-tervezet a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium honlapján olvasható.

A különféle - zömében ipari jellegű - tevékenységek végzéséhez telephely szükséges, ezek pedig csak engedély birtokában létesíthetők. A kormány még szeptemberben határozott a vállalkozások adminisztratív terheinek a csökkentéséről, és ebbe a körbe került be a telephely-létesítés egyszerűsítése is.

A kormányrendelet tervezete két csoportra osztja a telephelyköteles tevékenységeket. Az elsőbe tartozóknak elegendő bejelenteniük azt, hogy telephelyet kívánnak létesíteni. Ebbe a körbe tartozik - többek közt - a ruhagyártás, az építési betontermékek és az egyéb beton-, valamint gipsztermékek gyártása, de az autójavítás, továbbá az asztalosipar is. Akik ezeket művelik, a bejelentés után azonnal megkezdhetik a tevékenységüket, a kistérség központi településének jegyzője pedig nyilvántartásba veszi a telepet.

Azért nem maradnak kontroll nélkül ezek a telephelyek, mivel a jegyző értesíti az ellenőrzésre jogosult hatóságokat, amelyek 30 napon belül ellenőrzik, hogy a telephely megfelel-e az előírásoknak. Amennyiben nem felel meg, úgy a jegyző a hiányosságok pótlásáig felfüggesztheti a telep működését, illetve ha a vállalkozás nem tesz eleget a pótlási felhívásnak, akkor be is zárható a telepe.

A másik csoportba tartozó tevékenységek telephelyei továbbra is engedélykötelesek. Ebbe a körbe tartozik például az acélipar és a gépgyártás, továbbá a papírgyártás és a vegyipar is. A rendelet- tervezet azonban itt is tartalmaz egy könnyítést: amennyiben az ilyen telephelyek ipari területen létesülnek, akkor elég a bejelentés és az utólagos ellenőrzés. Viszont ha engedélyre van szükség, akkor is javul a helyzet: az engedélyezési határidő 60 napról 30 napra csökken. A rendelet-tervezetet várhatóan még decemberben megtárgyalja a kormány, így az januártól hatályba is léphet.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!