A különféle - zömében ipari jellegű - tevékenységek végzéséhez telephely szükséges, ezek pedig csak engedély birtokában létesíthetők. A kormány még szeptemberben határozott a vállalkozások adminisztratív terheinek a csökkentéséről, és ebbe a körbe került be a telephely-létesítés egyszerűsítése is.
A kormányrendelet tervezete két csoportra osztja a telephelyköteles tevékenységeket. Az elsőbe tartozóknak elegendő bejelenteniük azt, hogy telephelyet kívánnak létesíteni. Ebbe a körbe tartozik - többek közt - a ruhagyártás, az építési betontermékek és az egyéb beton-, valamint gipsztermékek gyártása, de az autójavítás, továbbá az asztalosipar is. Akik ezeket művelik, a bejelentés után azonnal megkezdhetik a tevékenységüket, a kistérség központi településének jegyzője pedig nyilvántartásba veszi a telepet.
Azért nem maradnak kontroll nélkül ezek a telephelyek, mivel a jegyző értesíti az ellenőrzésre jogosult hatóságokat, amelyek 30 napon belül ellenőrzik, hogy a telephely megfelel-e az előírásoknak. Amennyiben nem felel meg, úgy a jegyző a hiányosságok pótlásáig felfüggesztheti a telep működését, illetve ha a vállalkozás nem tesz eleget a pótlási felhívásnak, akkor be is zárható a telepe.
A másik csoportba tartozó tevékenységek telephelyei továbbra is engedélykötelesek. Ebbe a körbe tartozik például az acélipar és a gépgyártás, továbbá a papírgyártás és a vegyipar is. A rendelet- tervezet azonban itt is tartalmaz egy könnyítést: amennyiben az ilyen telephelyek ipari területen létesülnek, akkor elég a bejelentés és az utólagos ellenőrzés. Viszont ha engedélyre van szükség, akkor is javul a helyzet: az engedélyezési határidő 60 napról 30 napra csökken. A rendelet-tervezetet várhatóan még decemberben megtárgyalja a kormány, így az januártól hatályba is léphet.
(MTI)