2p

Szigorúbb szabályokkal akarják elérni a hibás termékek azonnali visszahívását Kínában. A tervezet szerint azok a gyártók, akik nem tesznek eleget kötelezettségeiknek, akár 500 ezer jüan (16 millió forint) pénzbüntetésre számíthatnak.

A kínai Állami Minőségellenőrzési és Karantén Hivatal (AQSIQ) a tavaly szeptemberben kirobbant tejbotrány után látott hozzá egységes és következetes minőségbiztonsági ellenőrzési rendszer kidolgozásához.

Az eredetileg műanyaggyártáshoz használt melaminnal kevert tejtermékektől 6 csecsemő halt meg, és 296 ezer kisgyermek betegedett meg Kínában.

Az új szabályozás szerint, ha egy termék kockázatosnak bizonyul, a kifogásolt árut a gyártónak kötelessége azonnal visszahívna, valamint a gyártást is fel kell függesztenie.

A visszahívásra vonatkozóan időhatárt nem állapítottak meg, de ha a kifogásolt áru nem tűnik el a polcokról, a gyártó 200 ezertől 500 ezer jüanig terjedő pénzbüntetést fizethet.

Szakértők szerint a szigorítás a határidők hiánya miatt nem kielégítő, és keveslik a büntetést is. Egy pekingi ügyvéd szerint a gyártóknak legalább a kifogásolt termékeken lévő kereskedelmi haszon 10-20-szorosát kellene fizetniük.

A tervezett minőségbiztonsági ellenőrzési rendszer adta kereteken túl, a gyártó továbbra is büntethető és felelősségre vonható lesz, ha a vevőt a termék visszahívása után éri kár.

Az év vége felé hatályba lépő új szabályozás minden, Kínában gyártott árura érvényes lesz, kivéve a gyógyszereket és a hadsereg által előállított és felhasznált termékeket.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!