3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Számos előnye van a lízingnek a bankhitellel szemben, igaz csupán a marzsokat tekintve utóbbi finanszírozási forma tűnik kedvezőbbnek, hangzott el egy szakmai rendezvényen. A szakértők szerint problémát jelent, hogy az év elejétől hatályos új áfa törvényben a lízinggel kapcsolatban még vannak tisztázatlan kérdések.

Eszközfinanszírozás esetén a lízingnek számos előnye lehet a bankhitelhez képest: így alacsonyabb a saját erő, a futamidő jobban illeszkedik az eszközök megtérüléséhez, a bérleti díj növelésével gyorsítható az amortizáció, vagyis csökkenthető az adóalap - hívta fel a figyelmet Rozgonyi Árpád, a Fortis Lease Hungaria Zrt. vezérigazgatója.

Rozgonyi Árpád a lízing további előnyei közé sorolta többek között a fizetési rugalmasságot, a  "pay as you earn", vagyis az "úgy fizess, ahogy tudsz" elvét, aminek alapján a fizetési struktúra a szezonalitás, az önerő vagy a kívánt maradványérték alapján alakítható. Figyelembe lehet venni a menedzsmentcélokat és a tulajdonosi stratégiákat is: ha például a befektetési eszközök nem nőhetnek, az operatív lízing jó megoldás, mert az eszköz nem jelenik meg a lízingbe vevő mérlegében. (Míg a pénzügyi lízing lényegét tekintve a hitelhez hasonló, addig az operatív lízing valójában bérleti konstrukció, ezért is szokták tartós bérletnek nevezni.)

Csupán a marzsot tekintve a lízing drágább lehet, mint a bankhitel, figyelembe kell azonban venni, hogy a lízingcég sok szolgáltatást átvesz a társaságtól, továbbá, hogy a banknak szabadabb keze van az árazásban, mert a hitelnyújtást összekapcsolhatja más termékek értékesítésével - mondta Rozgonyi Árpád.

Oszkó Péter, a Deloitte Zrt. elnök-vezérigazgatója a rendezvényen elmondta: az év elejétől hatályos új áfa törvényben a lízinggel kapcsolatban még vannak tisztázatlan kérdések. Nem tisztázott például az adóalapban a tőke és a kamatrész aránya, ez ügyben a Deloitte és a Lízingszövetség együttműködésével közös PM-APEH állásfoglalás várható.

Az állásfoglalás várhatóan meghatározza majd a zárt és a nyílt végű lízing adóalapját, azt, hogy van-e tőkerész minimum, s kiterjed a járulékos ügyletek (például hitelbírálati, kezelési, folyósítási, biztosítási díjak) és a közvetítői jutalékok kezelésére és a teljesítés nélkül meghiúsult ügyletek sorsára is. Az áfa törvényben nincs speciális szabály a lízingre, inkább keretjellegű jogszabálynak szánták. A zárt végű pénzügyi lízing termékértékesítésnek, a nyílt végű pénzügyi lízing és az operatív lízing szolgáltatásnyújtásnak számít, s az utóbbi - az átmeneti rendelkezést kivéve - továbbra is bérbeadásként kezelendő - ismertette a szakértő.

Az átmeneti rendelkezések szerint, ha az új és a régi áfa törvény egyaránt adóztat egy ugyanazon elemeken nyugvó ügyletet, akkor a régi törvényt kell alkalmazni, kivéve, ha az új törvény valamennyi érintett félre kedvezőbb, és a felek február 15-éig együttesen nyilatkoztak az adóhatóságnak arról, hogy az új törvényt akarják alkalmazni. Ennek gyakorlati jelentősége: az új áfa törvény szerint például a személygépkocsi áfája utólag visszaigényelhetővé vált. A határidőig egy lízingcég tett bejelentést.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!