4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár ma még valamennyit szépíthetnek, de sokat veszítettek pénzükből azok a befektetők, akik év elején magyar részvényekbe fektettek. A BUX 10 százalék feletti mínuszt hozott idén. 2014-es összefoglaló cikksorozatunk BÉT-es epizódja.

Idén sem tudott abból a 16-18 ezres sávból kimozdulni a BUX, amelyben immár 2011 második fele óta sávozik. Sőt, ugyan még a keddi napi kereskedés hátra van, de a pesti tőzsde hivatalos indexe éves mélypontja közelében fogja zárni 2015-öt. A 12 hónap alatt összeszedett mínusz 11 százalék között lehet. Csak összehasonlításképpen, a forintos magyar kötvények hozama 11,8 százalék volt idén, pluszban.

A BUX mozgása az elmúlt 5 évben (eco.hu)

A budapesti értéktőzsdének az sem segített, hogy a magyar gazdaság jóval a várt fölött, Európa egyik legjobbjaként teljesített 2014-ben. A BUX mozgását ugyanis alapvetően 4 részvény határozza meg, márpedig ebből három igencsak ki van téve az orosz-ukrán gazdaság teljesítményének, illetve az olajárnak. Előbbi már az év elején komoly gondokat okozott például a Richter Gedeon tulajdonosainak, amikor Bogsch Erik közölte a gyógyszergyár menedzsmentje elsősorban a rubel gyengülése miatt csökkenő bevételt vár 2014-re.

Pedig hol voltunk még akkor a 70-80 rubelbe kerülő dollártól. Aztán az Oroszországra kivetett szankciók, az országból menekülő tőke és nem utolsósorban az összezuhanó olajár nemcsak az orosz tőzsdét, de a Mol, a Richter és az OTP árfolyamát is elintézte. Előbbi kettő 20 százalékot is meghaladó mínuszt, utóbbi 7 százalékos veszteséget hozott össze tulajdonosainak 2014 során (osztalékfizetést nem számítva).

A Richter és a Mol gazdálkodásában gazdálkodásában ugyanis szinte azonnal jelentkezik a rubel és az olaj árának drasztikus elmozdulása. A gyógyszergyár bevételeinek 2013-ban például 28,4 százaléka származott Oroszországból, ráadásul úgy, hogy a termékek árát a moszkvai hatóságok immár évek óta változatlanul tartják. Vagyis a Richter legnagyobb piacán hiába stagnál (vagy nő minimálisan) a rubelben kifejezett bevétel, ha az orosz fizetőeszköz árfolyama jobban csökken az euróhoz képest, akkor a Richter euróban számolt bevétele visszaesik. Így a rubel decemberi összeomlása után nem lehetett csodálkozni a gyógyszergyár menedzsmentje által kiadott közleményén.

Értelemszerűen hasonlóan kardinális kérdés a Mol gazdálkodása számára az olaj ára. A kitermelés biztosította ugyanis az elmúlt években a profit jelentős részét, és például a 2014 harmadik negyedévvel záródott teljes évben az operatív nyereség 61 százalékát biztosította.

Ugyanakkor a Mol üzleti modellje rövid távon ütésálló az olaj árára, mutatott rá december közepén Vágó Attila, a Concorde elemzője az mfor.hu kérésére. Viszont, ha hosszú távon, éveken keresztül fennmarad a 60 dollár körüli Brent-jegyzés, akkor a Mol fair értéke 10 ezer forint alatt lehet Vágó szerint.

Ugyan a rubel és a hrivnya volt az idei év két legrosszabbul szereplő devizája, az orosz és az ukrán leánybankkal is rendelkező OTP a körülményekhez képest jól tartja magát. A rubel december közepi összeomlása után a bank azt közölte, hogy az árfolyam beszakadása az orosz leánybankot közvetlenül nem érinti, mert a külföldi devizában kihelyezett hitelek aránya a bank mérlegében elenyésző. Sőt, a gyengébb rubel kisebb forintban kifejezett veszteséget jelent.

Ez igaz is, ugyanakkor a rubel beszakadása nemcsak az egyre növekvő hitelezési ráfordítások miatti veszteségeket csökkenti, de az OTP orosz befektetéseinek értékét is. Ráadásul a romló orosz gazdasági helyzet miatt a hitezés kockázatai tovább fognak nőni, márpedig ez utóbbi így is folyamatosan nő.

Kockázati költségek az OTP egyes leánybankjainál

Persze az OTP részvények idei évi mínuszában nem külföldi, hanem elsősorban belföldi esemény játszotta a főszerepet. A lakossági devizahitelek elszámoltatásával kapcsolatban a bank ugyanis 168 milliárd forintos várható veszteséggel kalkulál.

Hasonlóan alapvetően belföldi okok mozgatták a 2014-es évet a magyar blue chipek közül egyedül pluszban záró Telekom árfolyamát is. A társaság októberben 58,65 milliárd forint koncessziós díjat fizetett ki ugyanis, ami miatt a 2014-es gazdálkodása után sem javasol osztalék fizetését a menedzsment.

Ráadásul a koncessziós díjak korábbiaktól eltérő elszámolása miatt úgy tűnik, az osztaléktól hosszabb távra búcsúzhatnak el a Telekom tulajdonosok.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!