3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az internet, mint a társadalmat átalakító erő képzete gyakorlatilag egyidős magával a hálózattal. Amikor a ’90-es években John Perry Barlow megírta a kibertér függetlenségi nyilatkozatát, valószínűleg nem az egyiptomi eseményekre vagy valami hasonlóra gondolt. Ma azonban már nincs olyan tömeges megmozdulás egy-egy kormány vagy rendszer ellen, melynél nem a netes kommunikációt emelik ki újdonságként.

Az iráni zöld forradalom – mely egyébként elbukott – vagy a mostani egyiptomi események, de akár Barack Obama 2008-as kampánya mind-mind a közösségi médiáról szóltak. A közösségi médiának köszönhetően egyre gyorsabban, egyre többféle információt tudunk elérni a távolban zajló eseményekről, legyen szó forradalomról vagy éppen földrengésről. A twitter és a Facebook fetisizálása azonban talán inkább csak a nyugati technológiák felszabadító hatásának álma. Az egykori gyarmatosító nyugati világ szeretné, ha a felszabadulás is tőlük érkezne az egykori gyarmatokra, vagy ha még mindig a nyugati technológiák határoznák meg a világ társadalmait. Az sem mellékes, hogy a webes tiltakozáshoz sokkal könnyebb távolról csatlakozni, a szabadság messzi barátai rendkívül egyszerűen érezhetik azt, hogy ők is a forradalom részesei, és ehhez még a szobájukból sem kell kimozdulniuk.

Ugyanakkor érdemes észrevenni, hogy a közösségi média használata ellenére elbukott az iráni forradalom, sőt annak hangadóit könnyebben utol tudta érni a rendszer bosszúja. Egyiptom esetében nemes egyszerűséggel lekapcsolták az országot az internetről, amikor azt túlságosan károsnak találták az ország vezetői. A sokat dicsért netes Obama-kampány 2008-ban egy demoralizálódott és a válság okozóinak gondolt republikánus tábor ellen győzött. Azt azért jegyezzük meg, hogy ha a közösségi média tényleg mindent eldöntő csodafegyver lenne, akkor Obama ellenfele nem John McCain, hanem Ron Paul lett volna.

A szabadság terjesztője szerepében szívesen tetszelgő nyugati vállalatok szó nélkül hajlandóak oldalaikat cenzúrának alávetni, ha ez szükséges mondjuk a kínai piacra lépéshez, és valószínűleg a net egyiptomi lekapcsolása miatt aggodó cégek sem a forradalmat, hanem saját felhasználóikat és bevételeiket féltik.

Tény, hogy a diktatórikus rezsimek nem szeretik a szabad, korlátozástól mentes internetet és a hozzá kapcsolódó szabad információáramlást, ám ha jobban megnézzük ugyanez elmondható a „szabad világról” is, elég, ha a wikileaksre vagy a piratebayre gondolunk. Az internet kapcsán létrejövő kalózpártok és a szabad szoftver mozgalom naiv idealizmusa, esetleg az információ szabadságát célul tűző wikileaks csupán marginális szereplői maradhatnak a politikának.

Végső soron ezek az eszközök használhatóak társadalmi mozgalmak szervezésére, de az államok kezébe is új kontrollt adhatnak ezen mozgalmak ellen. Az internet annyira forradalmi, mint a nyugati világ egy korábbi, szintén forradalmiként reklámozott kulturális exportcikke, a rock and roll.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!