3p

Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség vezetője szerint a jövőben a főfelügyelőség a VPOP-val és az APEH-hel közösen gyakoribbá teszi és bővíti az ellenőrzéseket a főleg távol-keleti cikkeket forgalmazó piacokon.

A főhatóság vezetője szerint erre azért van szükség, mert az elmúlt hetekben számos olyan bejelentés, illetve az EU riasztási rendszerén keresztül érkezett jelzés erősítette meg, hogy néhány, Távol-Keletről érkező termék komoly veszélyt jelent a fogyasztókra. Ezek között számos gyermekjáték, illetve gyermekhasználati eszköz volt.

Wittich Tamás elmondta: legutóbb a sajtóból értesültek arról, hogy Új-Zélandon egy olyan gyermekpizsamára figyeltek fel a fogyasztóvédők, amely formaldehidet tartalmaz, ez az anyag pedig kifejezetten káros a gyermekekre. Az ezzel kapcsolatos mintabegyűjtést elkezdte a főhatóság, és napokon belül tájékoztatja a lakosságot, hogy Magyarországon forgalomba került-e ilyen gyermekpizsama - mondta Wittich Tamás. Hozzátette: a formaldehidet tartalmazó pizsamák Kínából származtak.

A főigazgató szólt arról, hogy Magyarország mint az Európai Unió tagállama már korábban bekapcsolódott az unió árucikkeket figyelő fogyasztóvédő szolgálatába, az úgynevezett Rapex figyelőhálózatba, amely folyamatosan értesíti a magyar hatóságokat a tagországok területén észlelt és lefoglalt veszélyes árucikkekről. A Rapex-rendszer révén 580 olyan riasztás érkezett Magyarországra, amelyben felhívták a magyarországi fogyasztóvédők figyelmét valamely unióban betiltott vagy észlelt veszélyes termékre.

A főhatóság vezetője szerint a fogyasztóknak különösen az unión kívülről, az úgynevezett harmadik országból érkező termékek esetében kell a vásárlásra nagyobb figyelmet fordítaniuk. Ajánlatos megnézni, hogy a terméket ellátták-e címkével, szerepel-e rajta a gyártó, a forgalmazó, illetve az importőr neve.

Wittich Tamás különösen három termékcsoport esetében intette fokozott óvatosságra a vásárlókat. Termékbiztonsági szempontból különösen figyelni kell a gyermekjátékokra, a villamos ipari cikkekre, illetve általánosságban a gyermekek használati eszközeire.

A főfelügyelet az elmúlt időszakban 33, valamilyen módon a gyermekeket érintő terméket vont ki a forgalomból. Emellett a veszélyes termékek között slágercikknek számítanak a karácsonyi fényfüzérek is - említette a főigazgató. Ugyanilyen veszélyes áru lehet bármilyen, a gyermekek számára készült eszköz. Ennek kapcsán elmondta, legutóbb a Rapex-rendszerben jelezték, hogy Németországban, Ausztriában, illetve Svájcban betiltottak olyan bébielőkéket, amelyek a gyermekek egészségére veszélyes anyagokat tartalmaztak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!