A projektkészítés, pályázás egy szigorú határidősor, ha kifutunk az időből, előfordulhat, hogy nem tudjuk maradéktalanul lekötni az uniós támogatásokat, közölte a Világgazdasággal Szaló Péter a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnöke.
Az NFH elnöke nyilatkozatában elmondta, hogy a Hivatal február 11-én tartottak állománygyűlést, amelyen Juhász Endre integrációs miniszter és Baráth Etele, a hivatal szakmai irányításáért felelős politikai államtitkár is részt vett. Ezen hirdették ki az új szervezeti-működési szabályzatot, amely meghatározza az NFH struktúráját.
Majdnem 160 milliárd forint fejlesztési előirányzat tartozik az NFH kezelésébe 2004-ben, ami a korábbiakhoz képest teljesen új helyzetet teremt. Az erre az évre előirányzott feladatokról Szaló Péter elmondta, elindult a pályázási folyamat a tagsággal járó, nagyságrendekkel nagyobb közösségi támogatások felhasználásáért, ami önmagában számos kihívást jelent.
Ebben az évben a pályáztatás, a szerződéskötés lesz a jellemző, kisebb mértékben a pénzek lehívása. Emellett az ISPA-források a csatlakozással automatikusan átkerülnek a kohéziós alapba. Itt 40-50 nagy projektről van szó, amelyeket át kell dolgozni a közösségi kohéziós szabályoknak megfelelően.
Az eljárások során már alkalmazni kellene a közbeszerzés új szabályait, amelyek végrehajtási rendeleit még nem ismerjük.
A rendeletekkel az Igazságügyi Minisztérium adós, de rövid időn belül számítani lehet a szabályzat megszületésére. 'Ugyanakkor a projektkészítési, pályázási folyamat egy szigorú határidősor, ha kifutunk az időből, akkor tartani lehet attól, hogy nem tudjuk az uniós támogatásokat maradéktalanul lekötni, és ez veszteségként jelenik meg majd a magyar költségvetés bevételi oldalán. ' - mondta el az elnök a Világgazdaságnak.
A hazai rendszernek számos igen pozitív eleme van, amit irigyelnek a többi csatlakozó országban dolgozó kollégák. Ilyen például az EU-integrációs alfejezet a költségvetésben, ahol egy helyen az összes társfinanszírozási és uniós forrás együtt lett rögzítve. Ez magabiztosságot ad, és egyúttal versenyhelyzetet teremt. A tárcák úgy tudják saját területüket pozicionálni, ha sikeresek a pénzfelhasználásban, hiszen a rendszer lehetőséget ad a pénzek átcsoportosítására.
Gyenge pont lehet még a pályázók érdektelensége. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy kedvező feltételek esetén még a forráshiánnyal küszködő önkormányzatok is készek pályázni. Azt is fontosnak tartja az NFH elnöke, hogy képes lesz-e a közvélemény megérteni ennek a Nemzeti Fejlesztési Hivatal struktúrájának a működését és nehézségeit, írja a Világgazdaság.
Gyenge pont lehet az EU-pályázók érdektelensége
A projektkészítés, pályázás egy szigorú határidősor, ha kifutunk az időből, előfordulhat, hogy nem tudjuk maradéktalanul lekötni az uniós támogatásokat, közölte a Világgazdasággal Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnöke.