5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalatvezetők több mint fele javítani szeretne a kockázatkezelés hatékonyságán a gazdasági válság hatásainak kivédése érdekében – ez derült ki abból a nemzetközi felmérésből, amelynek eredményeit a Dun & Bradstreet, a világ legnagyobb üzleti információ szolgáltatója kockázatkezelési szemináriumán ismertettek. A vállalati hatékonyság növelésére már csak azért is szükség van, mert az üzleti veszteségek minimalizálása mellett a kockázatkezelés a növekedési területeket is képes kijelölni.

A felsővezetők 53%-a második helyen jelölte meg válaszában a kockázatkezelési képességének javítását a válság negatív hatásainak kivédése érdekében – ismertette Mester Csilla, a Siemens Zrt. Treasury és Corporate Finance vezetője egy nemzetközi felmérés eredményeit. A negatív hatásokat Mester Csilla szerint árnyalja a devizaárfolyamok mozgásából eredő kockázat. Ez egy olyan önálló kockázat, amelynek kitett vállalat, ha annak hatásai ellen nem védekezik, komoly veszteségekkel szembesülhet. Erre a múlt év jelentős árfolyamkilengései különösképp felhívták a figyelmet, hiszen sok ügylet illetve vállalat már 10 forint devizaárfolyam-ingadozás mellett elveszíti az eredményességét.

Új trendek a kockázatkezelésben

Az üzleti veszélyek kivédése a kockázatkezelők legfontosabb feladata, de egyre inkább szükség van a növekedési lehetőségek kijelölésére is. Várdai László, a D&B értékesítési vezetője szerint az aktív cégek állománya a gazdasági válság ellenére emelkedett, közel 40 ezer vállalkozás jött létre az elmúlt 10 hónapban, ez pedig üzleti potenciált jelent a vállalatoknak. Ezért van szükség olyan termékekre, amelyek a figyelmeztető szolgálat mellett a biztonságos növekedés területeit is bemutatja.

Elgondolkodtatónak nevezte Várdai László a magyar gazdaság fokozatos kettéválásának trendjét. "A kockázati besorolások alapján az eddig stabil cégek továbbra is a kevésbé kockázatosak közé tartoznak, de a minősített vállalatok közül folyamatosan nő a rossz cégek aránya, méghozzá úgy, hogy a régebben közepesen kockázatos cégek csúsznak le a nagyon kockázatosak közé. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amelyik vevőnkkel korábban is volt problémánk, mert késve fizetett, vagy nem egyenlítette ki a számlát, arra fokozottabban figyeljünk oda".

60%-kal nőtt a lakossági hitelmulasztás

Szükségesnek látszik a jövőben a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) Vállalkozási és Lakossági alrendszerének összekötése, a tartalmak integrált kiértékelése főleg a kkv szektorban –mondta Rácz Lajos, a KHR-t működtető BISZ Zrt. szolgáltatás fejlesztési igazgatója. Idén 60%-kal nőtt a lakossági rendszerbe fölvitt mulasztások száma, vagyis a tavalyi 1 millióról mára 1,6 millióra emelkedett azon ügyletek száma, amikor egy pénzintézet ügyfele legalább a minimálbér (jelenleg 71.500 forint) összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével több, mint 90 napon át késlekedett. Az is felkerül a lakossági listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. Rácz Lajos szerint a lakossági nemfizetések a vállalkozási szférába is átnyúlnak a kisvállalkozások piaci és a tulajdonos-ügyvezetők háztartási pénzügyi helyzete összekeveredése okán. Az idén 45 ezerrel nőtt a KHR-ban tárolt vállalkozói hitel- és hitel jellegű szerződések száma. Rácz Lajos szerint a pénzintézetek hitelezési politikájának visszafogását jelöli ez a szám, tavaly nagyobb volumenű volt a növekedés.

Lakásmentő követelésbehajtók

A bankok "adósmentő" programjai kapcsán Thummerer Péter, az EOS KSI ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy eddig 24 ezer átalakított lakás és gépkocsi szerződésről tudunk, ezek nagy részénél a követelésbehajtók gyors információi az adósról fontos tényezővé váltak. A követelés-kezelők szerepe megváltozott, sokkal inkább tanácsadó, megoldást kereső partnerekké léptek elő, akik a még fel nem mondott hitelszerződéseknél közvetlen kapcsolatban állnak az ügyfelekkel és a bankokkal, így lehetővé teszik a gyorsabb reagálást a begyűjtött adatok alapján. Thummerer Péter szerint az időtényező a behajtásoknál is kulcsfontosságú: a vállalatok a likviditásuk megőrzése érdekében 30-60 napra már követelésbehajtót hívnak, és a jogi eljárások is korábbi szakaszban, a korábbi 1 évvel szemben már félév után elkezdődnek.

Visszaesés a faktoringpiacon

A tavalyi évben 1000 milliárd forintos faktorált forgalmat regisztráltak Magyarországon, amelyhez képest 2009-ben 20-30%-os visszaesés tapasztalható – mondta Csinos Tibor, a Magyar Factor Zrt. értékesítési vezetője. A faktorpiacon az idei negyedik negyedév egyelőre hektikusan alakul, egyaránt megfigyelhető emelkedés és csökkenés is. Csinos Tibor szerint a magyar piacok kikényszerítik a hosszú fizetési határidőket, ami likviditási gondokat okozhat. Az erre az esetre kidolgozott pénzügyi konstrukciót, a faktoringot mégis kevés cég veszi igénybe. Magyarországon mintegy 3000 vállalkozás faktorlátat, az ő számukban is visszaesés tapasztalható, leginkább a kis- és közepes vállalkozások használják ezt a szolgáltatást. A faktoring tevékenység a kereskedelemben a legintenzívebb, ez a szektor a teljes magyarországi faktoring piac közel 37 százalékát fedi le.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!