4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szervezetek költségeinek legnagyobb részét a dolgozók bérei és ennek járulékai jelentik, így ezen a területen már kisebb, legális megtakarításokkal sokat spórolhatunk. Erre lehet megoldás a cafeteria.

Nagy a választék (Mfor-montázs)

"A megszorítások miatt cégem 2007-re nem tudott bért emelni. Egy adótanácsadó keresett meg a javaslatával, melyet az elején meglehetősen szkeptikusan fogadtam. Néhány nap gondolkodás után láttam a benne rejlő lehetőséget és júliustól minden dolgozónak havi 20000 Ft-ot adok így, kompenzálva az első félévi "semmit". Mivel a dolgozók zöme 70-80000 forintot keres, ez a 120000 forint éves szintre vetítve mintegy 15 százalékos béremelésnek felel meg, és mindez adómentesen, járulékmentesen. 2008-ban már januártól adom" – olvasható egy sikertörténet egy cafetériával foglalkozó szakértő honlapján. A történet nem egyedi, egyre több cég ismeri fel a béren kívüli juttatásokban rejlő lehetőségeket.

Ha egy vállalkozás a legális működést választja, és bejelenti a munkatársait, akkor sokkal jobban a béren kívüli juttatásokkal, mintha zsebbe, feketén fizetné ki az alkalmazottak jövedelmének egy részét, állítják a szakértők. A vállalatok egy része mindezt felismerte, ezt támasztja alá a Hoffmann Research kutatása is, igaz az ott közölt megállapítások szerint különösen a nagyobb társaságok élnek ezzel a lehetőséggel. A béren kívüli juttatások keretösszege a tavaly novemberi felmérés adatai szerint 140 ezer és 190 ezer forint között volt évente.

Csökkenő fluktuáció

A kis- és középvállalkozások körében néhány évvel ezelőtt jött divatba a költséghatékonyabb béremelés, nevezetesen, hogy a dolgozók az étkezési utalványon kívül még egy vagy két juttatási elemet kapnak. Ebben a szektorban még nem terjedt el, hogy sokféle elemet kínáljanak a munkaadók, pedig az igény meg lenne rá. A cafeteria alkalmazása több szempontból is megéri, a gyakorlat ugyanis azt mutatja, hogy ahol működtetnek béren kívüli juttatási rendszereket, csökken a fluktuáció, a dolgozók jobban kötődnek a céghez, emellett a távollétek és a jogosultságok összehangolásával elérhető, hogy csökkenjenek a néha bosszantó 1-2 napos dolgozói hiányzások. A munkáltató ráadásul amellett, hogy milliókat tud legálisan spórolni, versenyképességét is növeli a konkurenciával szemben, hiszen ugyanannyi nettó juttatást ő kevesebb ráfordítással biztosít dolgozóinak.

Súlyos hiba tehát, ha egy munkáltató a juttatási rendszer kialakításakor figyelmen kívül hagyja az adó- és járulék megtakarítási lehetőségeket. A probléma azonban nem csak a cégvezetés oldaláról jelentkezhet, az is gondot okozhat, hogy a rendszerrel szemben a dolgozók is ellenállást tanúsítanak. Ez pedig abból adódhat, hogy a rendszer kapcsán nincsenek információik, nem tudják, mire használhatják az így kapott utalványokat, juttatásokat. Éppen ezért célszerű a munkatársakkal a rendszer kapcsán kommunikálni, és olyan étlapot összeállítani, amely számukra hasznos lehet.

A cafeteria-rendszer létrehozása ráfordításokat igényel, ám ez a szakemberek szerint a vállalat számára is megtérül. A bevezetésénél alapkövetelmény, hogy megfeleljen a törvényi előírásoknak, a szabályzat legyen írásban is lefektetve. A jól kialakított szabályozás a munkavállaló érdekeit is szolgálja, hiszen tisztában lesz a folyamatokkal és eltérések esetén egyértelmű jogorvoslatot kérhet.

Ami a gyakorlati praktikákat illeti, a cafeteria-csomagba olyan juttatásokat célszerű felvenni, amelyek adó- és járulékmentesek, így költségtakarékos megoldások.

Mennyit spórolhatunk?

Egy bruttó 50 ezer forintos bérjellegű juttatás 16750 Ft járulék terhet jelent a cégnek, ami összesen tehát 66750 forintos kiadás a munkáltató oldalán. Ugyanakkor a dolgozó (ha például a legmagasabb 36 százalékos adósávban adózik) csupán 24250 forint nettót kap a fenti 50 ezres juttatásból. Ezzel szemben béren kívüli juttatás formájába ha a munkáltató nem kíván költséget csökkenteni, akkor a teljes 66750 Ft odaadható adó- és járulékmentes juttatás formában egy cafeteria-rendszer keretében, mely teljes egészében elkölthető a személyes igényeknek megfelelő formában.

Ha a munkáltató is kíván spórolni, akkor odaadhatja a bruttó 50 ezer forintos összeget cafeteria-keretben, így a 16750 forintot takaríthat meg, miközben a dolgozó a teljes keret terhére tetszés szerint választhat a felkínált adó- és járulékmentes elemek közül.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!