A szervezet szerint az ágazatra átmeneti instabilitás és túltermelés időszaka vár, a visszaesés a jövő év első felében folytatódhat a legfontosabb felhasználók, az autóipar eladásainak zsugorodása és az építőipar lanyhulása miatt. Az Eurofer szerint csak a jövő év utolsó hónapjaiban várható némi élénkülés: amíg az üzleti bizalom vissza nem tér az euróövezetbe, addig az ügyfelek erősen korlátozni fogják acélvásárlásaikat.
Az acél ára - a többi fémhez hasonlóan - az idén eddig 60 százalékkal esett, a gyártók sorra jelentik be, hogy visszafogják a termelést, és elhalasztanak beruházásokat. A világ legnagyobb acélipari vállalata, az AlcelorMittal a múlt héten közölte, hogy Európában 15 százalékkal csökkenti a termelést, és átmenetileg több kohót is bezár Belgiumban, Franciaországban és Németországban.
Az Eurofer adatai szerint az Európai Unió nyersacél termelése az idén 142 millió tonna körüli lesz a tavalyi 209 millió után.
Ugyanakkor az európai gyártóknak számolniuk kell a kínai exportőrök növekvő versenyével is, ezért a cégek védelmet követelnek az Európai Bizottságtól, amely azonban egyelőre úgy döntött, hogy azonnali hatállyal nem vet ki dömpingvámot, erre esetleg csak jövőre kerülhet sor a helyzet kivizsgálása után.