3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A környezetvédelmi tárca három céget keresett meg a CER-kvóták útjának nyomon követése érdekében azután, hogy a Magyarország által márciusban értékesített 793 ezer szén-dioxid kibocsátási kvótából 7 ezer visszakerült a CER-kvóták kereskedelmével foglalkozó Bluenext tőzsdére, közülük még a Total Global Steel válaszára várnak.

Molnár József, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) kabinetfőnöke az MTI-vel szerdán közölte: a március 4. és 12. között lezajlott tranzakciókkal kapcsolatban a zöldtárca a Hungarian Energy Power-től (HEP), a Microdyne-től, illetve a Total Global Steeltől kért nyilatkozatokat, illetve dokumentumokat.

A kért információt és nyilatkozatokat a tárca az előbbi két cégtől megkapta, a harmadiktól azonban eddig nem kapott érdemi választ arra a kérdésre, hogy érkezett-e a cég kvótaszámlájára CER-kvóta március 4. és 12. között. A minisztérium birtokában lévő dokumentumok arra utalnak, hogy a CER-kvóták a Total Global Steel kvótaszámlájára érkeztek, azonban ezt csak a nemzeti jegyzékkezelőnél vezetett kvótaszámlán lehet ellenőrizni, amire a cég még nem adott felhatalmazást a magyar félnek. Hozzátette: a CER-ek további útjáról, valamint arról, mely cég vitte be a Bluenext tőzsdére a magyar eredetű CER-kvótákat, egyelőre nincs információja a minisztériumnak. Ennek tisztázása a Bluenext kvótatőzsde feladata, a tárca a rendelkezésére álló adatokat megadta a börze számára. A tárca információkérésének célja, hogy kiderüljön, mely piaci szereplő tisztességtelen magatartása miatt juthatott vissza a kvóták egy része az európai kvótatőzsdére.

A Dow Jones Newswires hírügynökség szerint a Total Global Steel korábban azt közölte, hogy nem vásárolt magyarországi CER-eket. Martin Lonergan, a cég vezérigazgatója a hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy "soha nem ügyleteltek a magyar kormánnyal".

A Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportál forrásai szerint a társaság vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy készek megadni a kért segítséget Magyarországnak, amennyiben az biztosítja a Total Global Steelt, hogy a kapott adatokat bizalmasan kezeli. Erre azonban eddig még nem kapott biztosítékot a vállalat. A vezérigazgató a hírportálnak elmondta: nem értékesítettek CER-kvótát a Bluenext tőzsdén amióta annak tagjai lettek 2009 áprilisában.

Magyarország 793 ezer kvótát értékesített négy részletben március 9-12. között a Hungarian Energy Power kvótabrókeren keresztül egy japán vásárlónak. A már értékesített kvóták közül azonban 7 ezer visszakerült a szén-dioxid-kibocsátási kvótákkal foglalkozó párizsi székhelyű Bluenext tőzsdére - ahová nem lett volna szabad -, ezért ott emiatt felfüggesztették a kereskedést.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!