2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína tavaly nyolc százalékkal növelte széndioxid-kibocsátását, ami a Föld felmelegedéséhez vezető üvegházhatás egyik fő okozója, írta egy friss tanulmány alapján a The New York Times. A légkörbe jutott széndioxid mennyiségének növekedését 2007-ben kétharmadrészben az ázsiai ország idézte elő.

Kína tavaly 14 százalékkal szárnyalta túl a korábbi legnagyobb kibocsátót, az Egyesült Államokat. Mint a The New York Times megjegyezte, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) korábban már azt jelezte előre, hogy Kína 2007 végéig feltehetően a világ vezető széndioxid-kibocsátójává válik, s ez a friss adatok szerint beigazolódott.

A nagy tempóban növekvő kínai gazdaság kibocsátása az elkövetkező években várhatóan jelentős mértékben bővülni fog. A szénfüggő gazdaságuk az utóbbi időben a legszennyezőbb iparágakban érte el a leggyorsabb növekedést: a cement-, az alumínium- valamint a síküveggyártásban.

Kína kibocsátásának egyötödét a cementégetők adják, amelyek központi szerepet játszanak az 1,3 milliárdos népességű országban zajló építkezési lázban. Az építkezéseket fokozza az olimpiára való felkészülés és a múlt hónapban történt pusztító földrengés utáni újjáépítés.

Az egy főre eső széndioxid-kibocsátásban azonban továbbra is az Egyesült Államok vezet, szinte behozhatatlanul. Átlagosan minden amerikaira 19,4 tonna káros gáz jut. Ugyanez a mutató Oroszországban 11,8, az Európai Unióban 8,6, Kínában pedig 5,1 tonna.

Elemzők megjegyzik: sem az Egyesült Államok, sem Kína nem csatlakozott a 2012-ben lejáró kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvhöz, amelyet a tervek szerint egy 2009 végén Koppenhágában aláírandó új megállapodás fog követni.

A világ szénkeresletének nyolcvan százalékát Kína támasztja az IEA szerint, igaz, a széntüzelésű erőműveknek az Egyesült Államok iparában is központi szerepük van. Az olajár idei emelkedése pedig csak felerősítette a legszennyezőbb szénerőművek iránti érdeklődést.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!