Óhatatlan, hogy páran tönkre mennek majd a válságban, de minden vállalkozónak küzdenie kell cége pozíciójának megtartásáért, mutatott rá Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
A cégek leginkább a beruházások elhalasztásával, a költségek visszaszorításával, így a mobiltelefon, a cégautó használatának korlátozásával reagálnak a romló helyzetre, amely megszorítások következtében azonban mind az építési, mind a gépberuházások visszaesnek, noha ez a kedvezőtlen folyamat már néhány szektorban nem új keletű.
Nem az elbocsátás a megoldás
Mára azonban már többségében vannak azok a cégek, amelyeknél egyáltalán nincs beruházás, vagy csökkenni fog a beruházási aktivitás, és kisebbségben azok, amelyeknél nem várható változás, vagy a beruházási aktivitás növekedésére lehet számítani. Az építőipari cégek 30 százaléka jelezte, hogy csökkenteni kívánja beruházásait, tudtuk meg a MKIK GVI (Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet) tanulmányából.
Az autóiparban sem más a helyzet, gondoljunk itt például az Aspöck Hungária esetére, amely a kialakult piaci viszonyok miatt egy évvel később tervezi megvalósítani beruházását, az újabb üzemcsarnok felépítését Bonyhádon, hiába kapott a közelmúltban jelentős állami segítségre ígéretet.
A beruházási aktivitás növekedésével inkább csak a belföldre szállító cégek számolnak (31 százalék), az exportáló cégek várható beruházási aktivitása ettől elmarad. Cégnagyság szerint nem láthatunk nagyobb különbséget a cégek várható beruházási aktivitása között.
Bár Dávid Ferenc szerint nem a dolgozók elbocsátása a megfelelő válságkezelési módszer, többen kénytelenek voltak megválni dolgozóiktól. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az állandó alkalmazottaktól csak ritkán válnak meg a cégvezetők, inkább a bérmunkásokkal, tanácsadókkal vagy külföldi dolgozóikkal kötött szerződéseiket vizsgálják felül.
Kisebb lábon is élhetünk
A leépítések helyett azonban számos alternatív megoldás létezik, így például a jövedelemstagnálás, vagy az átmeneti költség- vagy munkabércsökkentés. Utóbbi sokkal könnyebb a kis- és mikrovállalkozásoknál, náluk ugyanis könnyebb megbeszélni az alkalmazottakkal, hogy milyen nehézségek várhatók, és hogy mit tudnak tenni közös erővel az esetleges pénzügyi és gazdasági gondok kiküszöbölése érdekében. A nagyobb cégeknél a formálisabb kapcsolatok miatt erre ritkán nyílik lehetőség.
De megoldás lehet a munka- vagy kollektív szerződésnek részét nem képező béren kívüli juttatások átmeneti megvonása is.
Előrejelzések szerint az iparban a cégek további 31 százaléka tervez leépítéseket, míg ugyanez az arány a szolgáltatási szektorban 16 százalék.
Szakemberek szerint a nagy bulizások, céges vacsorák és ajándékozások visszaszorításával is több százezreket spórolhatnak a vállalkozások, ami rövidtávon megoldást jelenthet. . Jobban járunk tehát, ha kerüljük a fényűző év végi bulikat, a pluszköltekezést, vagyis próbáljunk meg racionálisan gazdálkodni. Utóbbi egy előrelátó vállalkozás számára amúgy sem számít extra követelménynek.