3p

A kis- és középvállalati konjunktúra index gyakorlatilag nem változott, közölte az Ecostat. Az elmúlt negyedévben a kkv-k egyötödénél növekedett a termelés, 41 százalékuknál nem változott.

A kis- és középvállalati konjunktúra index 2009 októberében 69,2 százalék, az előző hónaphoz képest érdemben nem változott. A hazai vállalkozások bizalmi trendje február óta emelkedik, a bizalom hónapról-hónapra kismértékben erősödik.

A kis és középvállalatok lassú bizalomerősödése a szektor működési feltételeiben rövid távon várható kedvezőbb változásokkal, a gazdasági válság enyhülésével, a hazai válságkezelés és konszolidáció eredményeivel hozható összefüggésbe.

Az elmúlt negyedévben a kkv-k egyötödénél növekedett a termelés, 41 százalékuknál nem változott. Csökkenő teljesítményről kevesebben, 39 százalékban nyilatkoztak a cégek. A teljesítmények változásáról szóló előrejelzések az év végére várható vásárlóerő csökkenésre tekintettel valamelyest romlottak. A következő három hónapban a hazai vállalatok 28 százaléka számít teljesítménye növekedésére, 43 százalékuk szinten maradással kalkulál. Termelése csökkenését a cégek 29 százaléka prognosztizálja. A bizonytalan piaci igények miatt a hazai cégek 77 százaléka új tevékenység kezdésére nem lát esélyt.

A hazai tulajdonú vállalkozások fejlődésük legfőbb akadályát a gyenge belföldi vásárlóerőben, a gazdasági környezet bizonytalanságában és a magas munkáltatói terhekben jelölték meg.

Belföldi piacain a cégek 56 százaléka stabil, 22 százalékuk növekvő kereslettel számol. A pesszimista cégek aránya is 22 százalék, éves visszatekintésben ez a legalacsonyabb arány. Hazai versenyképességükről kedvezően nyilatkozott a cégek 13 százaléka, 14 százalékuk viszont romló versenypozíciót feltételez a termékei, szolgáltatásai számára.

Külföldi piacain növekvő igényekre a kkv-k egyharmada számít, változatlan lehetőségeket 52 százalékuk vár. Az exportkereslet csökkenését prognosztizáló cégek aránya 16 százalék, hónapról hónapra csökken. A külföldi versenyben növekvő eséllyel számol a kkv-k 12 százaléka, a vásárlók gyengébb helyezésétől 18 százalékuk tart.

Munkaerő állományának létszámát a hazai vállalatok 14 százaléka kismértékben bővíthetőnek, 59 százalékuk az igényekhez viszonyítva optimálisnak minősítette. A létszámleépítést tervező cégek aránya 27 százalék, 2 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberben jelzettnél.

A hazai vállalatok majdnem háromnegyede a körbetartozások mértékét, 62 százalékuk a hitelhez jutás nehézségeit, 42 százalékuk pedig a gazdálkodó szervezetek adóterhelését minősítette erős kritikával. A gazdálkodási nehézségek hatására a hazai kis- és középvállalatok beruházási aktivitása jelentős mértékben szűkült. A cégek fejlesztési ambícióit számszerűsítő havi indexek tendenciája ez év júniusáig meredeken csökkent, az azóta eltelt hónapokban lassú, szerény emelkedést jelez. Októberben a kkv-k mindössze 28 százaléka tervezte új beruházás indítását.

A kis-és középvállalatok pénzügyi helyzetében 2009 végén és 2010 elején érezhető javulás még nem várható. Pozitív irányú elmozdulást az adóterhek csökkenése és az értékesítési lehetőségek bővülése hozhat a jövő év közepén. Cége jelenlegi rendelésállományát a vállalatok 8 százaléka a megszokottnál magasabbnak, 36 százalékuk átlagosnak minősítette. A felmérésben résztvevők 57 százaléka szerint vállalkozásuknál a rendelések állománya az elfogadhatónál alacsonyabb.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!