4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos akadállyal kell szembenéznie annak a nőnek, aki vállalkozást szeretne működtetni Magyarországon. Ugyanakkor mivel a hölgyekre hárul a háztartási munka nagy része és a gyermeknevelés, eleve csak elenyésző számban gondolkoznak ezen. Ráadásul konzervatív társadalmunk általában negatívan ítéli meg az ilyen sikeresnek mondható, karrierorientált nőket.

Rengeteg erő és kitartás kell

Magyarországon jelenleg a legtöbb nőnek döntenie kell a család és a munka között, hiszen ahogyan arra kutatások sora mutatott már rá, hazánkban a család és a karrier összeegyeztetésének feladata a nőket érinti leginkább, ők azok, akik a háztartási és gyermeknevelési munka túlnyomó részét végzik, még akkor is, ha nekik van jobban fizetett foglalkozásuk.

A nők gazdasági aktivitása Magyarországon mutatja a legerősebb korrelációt a gyermekvállalással, illetve a gyermekek számával. A vezetői pozíciók betöltése így a nők számára jóval több befektetéssel és egyben lemondással jár: a női vezetők között magas a gyermektelenek és az egyedülállók aránya - közölte Madai Krisztina, a Business Coach munkatársa.

Ugyanis a messzemenően rugalmatlan magyar munkaerő-piaci struktúrák mellett nemcsak a munka és család összeegyeztetése jelent problémát, hanem a társadalom általában negatívan ítéli meg a független, sikeres, karrierorientált nőket. Továbbá alacsony még azon cégek aránya, akik aktívan támogatják az anyák munkaerő-piaci visszatérését és a kisgyermekes időszakban a munka és a magánélet összehangolását.

A nők sem hisznek magukban

Legyen szó vállalati karrierlétráról, vagy vállalkozói létről, a nők előrejutásának legfontosabb akadálya a munka világának hierarchikus felépítése és a fel nem ismert nemi sztereotipizálás. A tipikus női és tipikus férfi képességekre vonatkozó nemi sztereotípiák jelentősen meghatározzák a férfiak és nők gondolkodását, és így a diszkrimináció gyakran sem a diszkrimináló, sem a diszkriminált félben nem tudatosul.

Mivel a nőkre vonatkozó sztereotípiák oly mélyen gyökereznek a kultúrában, ezek nagy részét a nők maguk is vallják: gyakran ők sem hiszik el, hogy magasabbra tudnak lépni. Részben ennek tulajdonítható, hogy a gyermekvállalás után sokan végleg lemondanak a karrierépítésről vagy feladják vállalkozásukat.

Abban, hogy a munka milyen szerepet tölt be egy nő életében, jelentős szerep jut a szocializációs folyamatnak is, amely már a kezdetektől alapvetően befolyásolja a szakmaválasztást, a karriertervezést és a nők önképét. Mindezeket a gyermeknevelés miatti hosszabb munkaerő-piactól való távolmaradás tovább erősíti. A nők karriertervezésében gyakran már a gyermekvállalás előtt elsőrendű kérdés, hogy a (majdani) családnak és a gyerek(ek)nek mi a legjobb, másodlagos, hogy neki egyénileg mi lenne a valós célja, vágya.

Elférfiasodott vállalkozások

A vállalkozások beindítása szintén igen komoly időráfordítást és a vállalkozó részéről gyakran állandó jelenlétet igényel. Vagyis: a vállalkozásokat sem tekintik általában családbarát intézményeknek. Így nem meglepő, hogy Magyarországon a vállalkozók túlnyomó része férfi, a nagyvállalkozások élén pedig szinte kizárólag férfiak állnak. A gyermekkondozási ellátást igénybe vevő nőknek pedig alig 3 százaléka gondolkozik saját vállalkozás indításán az ellátás lejárta után.

A nők gyermekvállalás utáni munkába állásuk elősegítéséhez olyan fontos infrastrukturális háttér biztosítására is szükség van, amely intézmények valaha megfelelő számban léteztek, mint például a megfelelő bölcsődék száma, tehát olyanok, amelyek megoldják a gyermek elhelyezését. Ehhez a megfelelő törvények módosítására is szükség lenne - amik például azt teszik lehetővé, hogy az önkormányzatok képesek legyenek bölcsődéket is fenntartani - amin egyébként már dolgozik a képviselőknek egy ötpárti munkacsoportja.

Ahhoz, hogy egyre több nő tervezze, tervezhesse tudatosan karrierjét, szükség van a munkaerő-piaci struktúrák lazítására, az alternatív életpálya-modellek elterjedésére. Ugyanakkor a nők maguk is sokat tehetnek azért, hogy új utak nyíljanak meg előttük és a társadalom elfogadja az alternatív női karriermintákat. Ehhez fontos a nők önbecsülésének növelése, látókörük szélesítése, az, hogy ők maguk képesek legyenek önmagukat magasabb pozícióban látni.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!