4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az adóhatóság 2008 évi statisztikái szerint a kisvállalkozások jelentős része vegetál. Eltekintve attól, hogy az egyéni vállalkozók kisebb hányada feltehetőleg eltitkolja jövedelme egy részét, figyelmeztető adat, hogy 37,5 százalékuknak már a tavalyi évben sem érte el a bevétele az előírt jövedelem minimumot.

Az egy évvel ezelőtti feldolgozási szakasz adataival szinte megegyező 289 ezer egyéni vállalkozói bevallás került feldolgozásra. A választott elszámolási mód szerinti megoszlás a korábbi évekkel közel azonos. A feldolgozott bevallás állomány 91 százalékát a tételes költségelszámolók (264,5 ezer darab), 9 százalékát az átalányadózók adják (25,3 ezer db), közölte az adóhatóság.

A tételes költségelszámolók 2008. évben realizált 2107 milliárd forint összegű árbevétele az inflációs rátától 1,2 százalékponttal elmaradva, 4,9 százalékkal haladja meg az előző évit. Az egy főre vetített árbevétel közel 8 millió forint volt, ami 5 százalékkal kedvezőbb a bázisnál. Az egyes nemzetgazdasági ágakban realizált árbevétel és mögöttes létszám arányai változatlanok, lassú pozícióvesztéssel ugyan, de továbbra is domináns a kereskedelem, javítás tevékenységi köre.

A tételes költségelszámolók 2008. évben 2 069 milliárd forint költséget tüntettek fel a bevallásaikban, amely az árbevétellel közel azonos mértékben emelkedett, 4,7 százalékkal. A költségek szerkezete nem változott az előző évehez képest, továbbra is az anyag- és árubeszerzés a meghatározó súlyú, több mint 59 százalék.

Visszafogottabban ugyan, de folytatódott a tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozók jövedelem pozícióinak átrendeződése. A nyereségesek aránya mintegy 1,4 százalékponttal nőtt (58,5 százalék). A veszteségesek súlya 1,3 százalékponttal emelkedett (30,6 százalék). Ellentétpárként a nullajövedelműek szerepe 2,8 százalékponttal, (10,9 százalékra) mérséklődött. A mozgások még mindig a jövedelem-minimum szabály bevezetésével együtt járó pozíciókeresésre vezethetők vissza.

Amennyiben a költségek között eltekintünk a vállalkozói kivéttől, vagyis az un. cash-flow módszert alkalmazzuk, akkor a jövedelempozíciók lényegesen változnak. A nullajövedelműk száma változik a legdrasztikusabban (82 százalékkal csökken), ami jellemzően abból adódik, hogy sokan vannak azok, akik a vállalkozói kivét révén „nullázzák le” nyereségüket. Ezzel a módszerrel a negatív szaldóval záró adózók száma is 30 százalékkal kevesebb, a nyereségeseké pedig egyharmadával több.

A realizált bevételek sávos bontását tekintve megállapítható, hogy az egyéni vállalkozók közel háromnegyede 5 millió Ft vagy az alatti bevételi sávban helyezkedett el, az összes bevétel 14 százalékát realizálva. A 25 millió forint feletti árbevételt 6 százalékkal többen, közel 16700 adózó ért. Ezzel az adózók 6,3 százaléka szerezte meg a bevételek 58,3 százalékát, amely bevétel tömeg 2008-ban 6,5 százalékkal haladta meg az előző évit, 1 228 milliárd Ft volt.

A vállalkozói jövedelemadót fizetők száma 7,5 ezer fővel szaporodott, összességében 10,4 milliárd forintos adófizetési kötelezettség keletkezett, mely 1,12 milliárd forinttal haladja meg a bázis mutatót.

A jövedelem minimum megállapítására vonatkozó szabályokat az adózók 13,8 százalékának, 42 ezer adózónak nem kellett alkalmaznia. 48 százalékuk (145,5 ezer fő) nyilatkozott, hogy az ún. hasonlító adóalapja meghaladja a jövedelem minimumot, ezért a jövedelem minimum szerinti adózásra nem kötelezett, míg 37,5 százaléknak nem érte el a bevétele a jövedelem minimumot, ezért a jövedelem minimumra vonatkozó rendelkezés alapján állapította meg adóját (114 ezer fő). Kiegészítő nyilatkozattételi jogukkal az előző évhez hasonlóan a vállalkozók kevesebb, mint 1 százalék élt (2800 fő).

Ezúttal is érdeklődésre tarthat számot a 25 millió forinton felüli sávból kiemelt TOP-100 vállalkozó bevételi teljesítményének néhány fontosabb jellemzője. A listára kerüléshez – a tavalyi évhez hasonlóan – 600 millió forint feletti árbevételt kellett realizálni. Az első helyezett élelmiszer, ital, dohány nagykereskedő 6,4 milliárd forintos éves bevételi teljesítményről adott számot. A vizsgált 100 fős kör bevételi átlaga a bázishoz hasonlóan 1,2 milliárd forint. A top listában továbbra is a szakmák sokfélesége jellemző. 49 főtevékenységi kör képviselői találhatók benne, ami teljesen megegyezik a korábbi mutatóval.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!