Hamarosan megkaphatja a nemzetközi és magyar szabadalmi bejegyzést az a hangrendszer, amely egy magyar fejlesztő "garázsműhelyében" készült. Babos László, a Babos Sound Kft. tulajdonos-igazgatója hét évet töltött azzal, hogy olyan hangrendszert fejlesszen ki, amely - jelen állás szerint - a világ legélethűbb hangzását képes majd ötvözni a sokoldalú felhasználás lehetőségeivel.
"A rendszer titka az úgynevezett keresztváltó elektronikájának fejlesztése. A keresztváltó felelős elvileg azért, hogy elossza a hangokat a különbözős sugárzók között. Azaz a magas hangok csak a magas hangokat megjelenítő hangfalakra menjenek, a mélyek pedig csak a mélyekre. Én ezt a szerkezetet vizsgáltam hét évig, gyakorlatilag egy garázsműhelyben. Mostanra értem el oda, hogy a szabadalmaztatás után egyből piacra is vihetem a szerkezetet" - mondta lapunknak Babos László, aki egyébként kereskedőből lett a hangtechnika megszállottja.
Az új fejlesztés annyira jól sikerült, hogy dokumentáltan 16-20-szoros hangminőségjavulást hozhat azoknál a hangrendszereknél, ahol alkalmazzák. Nagy előnye még, hogy sokoldalúan felhasználható. "A találmány alkalmazható például színházi, koncerttermi hangosításra éppúgy, mint például kisebb autórádióknál, vagy akár a notebook-ok beépített hangszóróinál. Több nemzetközi szakértő is látta, illetve hallotta mire képes a rendszer, ők mondták, hogy eddig ez a legélethűbb hangzást produkáló megoldás, amit az utóbbi időben hallottak" - fejtette ki a feltaláló.
Babos László több üzleti megoldást is lát ötlete hasznosítására. Az egyik, hogy magát az ötletet, azaz a licenszet értékesíti majd a nagy gyártók felé. Szerinte ez főleg a tömeges felhasználásra szánt termékek esetén lehet működőképes, azaz megfelelő licenszdíj ellenében például a Sony vagy a Blaupunkt beépítheti a "tudást" saját termékeibe.
Márpedig, úgy tűnik van igény a jobb hangrendszerekre. "Egy nemrég lezajlott szakmai kiállításról olvastam nemrég a HVG-ben, ott nyilatkozta egy gyártó, hogy a nagy szórakoztatóelektronikai cégek eddig túl nagy hangsúlyt fektettek a képre és elhanyagolták a hangot. Magyarul, a hiper-szuper és egyre olcsóbb plazmatévék kifejlesztésekor elfeledkeztek arról, hogy az igazi élményhez a hang is hozzátartozik" - fejtette ki Babos László. Szerinte épp ezért érdemes minél hamarabb kilépni termékével erre a piacra.
A szakember másik nagy vágya, hogy saját márkás termékekkel jelenjen meg a nagyfelhasználók, azaz a professzionális hangosítást vásárlók - mint például a már említett színházak, koncerttermek - felé. Ennek megvalósításához saját üzemre is szükség lesz, amelynek építése már folyamatban van, kockázati tőke bevonásával.
Befektetőket egyébként folyamatosan keres továbbra is a cég. Jelenleg a Babos Sound Kft-ben a fejlesztőn kívül két magánember tulajdonos, ők eddig néhány tízmillió forinttal támogatták Babos László munkáját. A feltaláló időnként kénytelen volt mélyen a zsebébe nyúlni, hogy "garázscégét fenntarthassa": egy fél ház ára már odavan - fogalmazott. A fejlesztésnek azonban úgy tűnik meg lett az eredménye, mivel a szerkezet a második legjobb helyezést érte el a Valdeal Zrt. legutóbbi innovációs versenyén, a mérnöki tudományok kategóriában pedig első helyezett lett. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy jó eséllyel lépnek piacra a versenyen eredményt elérő termékek.
"Ez a verseny is megmutatta, hogy azért van hova fejlődni. Korábban Németországban vettünk részt szakkiállításokon, de a nagy nemzetközi befektetők minden erőfeszítésünk ellenére nem fordítottak elég figyelmet a munkánkra. A Valdeal-tól viszont megtanulhattuk azokat a varázsszavakat, amiket egy ilyen üzleti folyamatban alkalmazni kell" - fejtette ki a feltaláló.
L. Nagy Gábor