Herczog Edit európai parlamenti képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy ha Magyarország nem lép időben, versenyhátrányba kerül. Kovács József, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója közölte, hogy a politikai döntéstől számítva 12 év szükséges ahhoz, hogy az új blokkot üzembe helyezzék. Mai árakon ezer megawatt atomerőművi kapacitás kiépítése 3,5 milliárd euróba kerül – tette hozzá.
Podolák György úgy vélekedett, hogy állami finanszírozás nélkül épülhet új blokk. A politikai pártok támogatják az építést, ami az energiakoncepció vitájában kiderült.
Herczog Edit arra figyelmeztetett, hogy az egész világon nagy beruházások kezdődtek és készülnek az energiaiparban, az atomenergetikában is. Így a beszállítói kapacitások máris szűkösek, az árak emelkednek, és rosszabb esetben a beruházások is elhúzódhatnak. Emlékeztetett arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátási referencia kvótája az európai uniós döntés szerint minden bizonnyal az 1990-es év helyett 2005 lesz, ami az atomenergia-beruházások felé kényszeríti az Európai Unió új tagállamait.
Kovács József, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója a négy blokk üzemidő-hosszabbításával kapcsolatban azt mondta: várhatóan már novemberben beadják a hatósághoz az üzemidő-hosszabbítás programjának engedélykérelmét. Most még az elkészült program "szuper ellenőrzése" folyik, ezt követi a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) segítségével elvégzett nemzetközi kontroll, és csak ez után nyújtják be az engedélykérelmet.
Az első blokk így 2012 helyett 2032-ig, a negyedik pedig 2017 helyett 2037-ig üzemelhet. A blokkok teljesítménynövelése jövőre fejeződik be, ezzel a négy blokk teljesítménye a korábbi 108 százaléka lesz, ez egyenként 500 megawatt kapacitást jelent. A magyar villamosenergia-rendszer 2020-ig ezer megawatt, 2025-ig pedig további ezer megawatt atomerőműi kapacitást képes befogadni - mondta a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója.
Herczog Edit megjegyezte, hogy 2030-ig megduplázódik az nukleáris energia-termelés a világon. Európában Bulgáriában, Franciaországban és Finnországban új atomerőműveket építenek, és terveznek hasonló beruházásokat a balti államokban, Lengyelországban, valamint Szlovéniában is.