Az első határidő 2007 szeptembere volt az átsorolásra, de mivel az okmányirodákban túljelentkezés alakult ki és minden ügyintézői hely betelt, a határidőt 2008. július elsejére módosították. Miután a kaotikus helyzet ekkor is megismétlődött, a határidőt év végére tolták ki.
A szaktárca augusztus végén állt elő azzal a módosítás-tervezettel, amely szerint a vállalkozóknak mégsem kell a cégbíróság előtt módosítaniuk a TEÁOR-számokat, elég, ha azt a jövő évi adóbevallásukban feltüntetik. Az eddigi jegyzékszám megváltoztatása egyébként azért szükséges, mert az Európai Unió egységes rendszert kíván bevezetni a tagállamokban.
A legtöbb tagállamban a TEÁOR-kódok csupán a statisztikai adatnyilvántartás, legfeljebb az adóigazgatás célját szolgálják, így az várhatóan Magyarországon sem lesz másképp.
Sokan azonban a kilátásba helyezett 200-500 ezer forintos büntetéstől tartva siettek elvégezni az átkódolást, amelynek költsége bár illetékmentes volt, az ügyvédi munkadíját, amely átlagosan 20-50 ezer forint, nem spórolhatták meg az érintettek, nem beszélve az ügyintézésre szánt időről. Így a lusták járnak a legjobban, míg az augusztusig átsorolt, mintegy 200 ezer jogkövető adózó feleslegesen fizetett. A díj megtérítését hiába is várnák. Nem is várhatnák kitől, miután az ügyvédi munkadíjak nem a költségvetés bevételeit képezik.
További gond, hogy miközben a kormány halasztott, a Fővárosi Önkormányzat adóosztálya az elektronikus bevallási rendszerét az idén már az új TEÁOR-számokra értelmezve állította össze, vagyis elvileg még lehetne ugyan használni a régi számokat, csak éppen bevallást nem lehet benyújtani velük. Ez persze csak technikai probléma, az önkormányzat ugyanis azt nem ellenőrzi, hogy a megadott szám egyezik-e a cégadatbázisban szereplővel - mondta Pócsi István, a Fővárosi Önkormányzat adóosztályának alosztályvezetője.
Noha a TEÁOR-kódok alkalmazási körének szűkítése a vállalkozások adminisztrációs terheit csökkentené, egyelőre azonban - mint ahogy a fentiekből is látszik- rengeteg bonyodalom adódott, amelynek oka elsősorban a jogszabályok hirtelen megváltoztatása.
Egyébként a vállalkozás, csakúgy, mint ma, tizenöt napon belül köteles majd jelenteni az adóhatóságnak, ha más tevékenységet is felvesz. A már benyújtott módosító kérelmekről a cégbíróság intézkedik, eljuttatva a változtatásokat az APEH-hoz. Ha pedig az uniós kódrendszer a jövőben megváltozik, úgy a következő év adóbevallásához kapcsolódva kell majd a vállalkozásoknak átforgatniuk a TEÁOR-számokat.
Azok az egyéni vállalkozások, amelyeket a TEÁOR-változás miatt joghátrány ért (például megvonták hatósági engedélyüket), az új szabályok hatálybalépését követő kilencven napon belül kezdeményezhetik az eredeti állapot helyreállítását. Számos vállalkozás működési engedélyét ugyanis épp azért vonták vissza az okmányirodák, mert nem találtak megfelelő szakmai kódot a tevékenységükhöz. Emiatt több telephelyet be is zárattak.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium 2008. november 1-vel tervezi hatályba léptetni azon új törvénytervezetet - amennyiben az Országgyűlés elfogadja azt -, amely szerint az automatikusan át nem fordítható és a még nem módosított tevékenységi körök esetében a tevékenységi kör változását a vállalkozó - költség- és illetékmentesen - a 2009. évben teljesítendő adóbevallással egyidejűleg az APEH által biztosított elektronikus nyomtatványon jelentheti be az adóhatóságnak, tudtuk meg a tárcától.
Az érintett vállalkozások talán most már reménykedhetnek benne, hogy a TEÁOR-káosz ideje lejárt, és a decemberi időpont marad a végső.