Az osztályvezető utalt arra, hogy az EU kormányfőinek márciusi döntése szerint 2020-ig uniós szinten legalább 20 százalékkal kell csökkennie a szén-dioxid-kibocsátásnak az 1990-es szinthez képest. A döntés része az is, hogy amennyiben a világ más régiói is hajlandóak radikális kibocsátás-csökkentésre, akkor az EU kész 30 százalékos mérséklésre.
Feiler József közölte: a KVM úgy kalkulál, hogy a mínusz 20 százalékos cél esetén 16-25 százalékos csökkentési sávba, a mínusz 30 százalék esetében pedig 27-34 százalékos intervallumba eshet a Magyarország számára megszabott csökkentési kötelezettség.
Az osztályvezető megjegyezte, hogy jelenleg Magyarország 20 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, mint 1990-ben, ez a szint klímapolitikai lépések nélkül 2020-ig némileg valószínűleg emelkedne a fogyasztás növekedésével. A várhatóan decemberben a kormány elé kerülő Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia azonban tartalmazza azokat a lépéseket, amelyek a jövőben a kibocsátáscsökkentést szolgálják.
Feiler József a majdani klímavédelmi intézkedésekre közvetlenül elkölthető állami forrásokról elmondta: az EU emissziókereskedelmi rendszerében aukción értékesített magyarországi szén-dioxidból 20 eurós tonnánkénti árfolyammal számolva évente 3 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Ezt egészíti ki az évi legfeljebb 10 milliárd forintos bevétel, amely a kiotói egyezmény alapján megtakarított üvegházhatású gázvagyon egy részének értékesítéséből származhat.