A CDM élére az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) által kijelölt Igazgatótanács megerősítette a DNV vezető szerepét az olyan független tanúsítók által nyújtott szolgáltatások piacán, amelyek az üvegházi gázok által okozott éghajlatváltozást érintő kezdeményezésekhez kapcsolódnak.
2004-ben a DNV volt az egyetlen vállalat, amelyet CDM projektek ellenőrzésére akkreditáltak és jelenleg is a legtöbb szektorban tevékenykedő akkreditált testület, áll a vállalat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Az UNFCCC CDM Igazgatótanácsa által regisztrált projektek 60 százalékának hitelesítése révén a DNV egyértelműen piacvezető.
A Kiotói Egyezmény olyan mechanizmusokat hoz létre, amelyek gazdaságilag hatékonyan csökkentik a globális felmelegedésért és éghajlatváltozásért felelős üvegházi gázok mennyiségét. A "Tiszta Fejlesztési Mechanizmus" (CDM) tehát lehetővé teszi az iparosodott országok és az ott működő vállalatok számára, hogy átruházható engedélyeket vásároljanak "emissziós tanúsítványok" formájában, cserébe azért, hogy fejlődő országokban a kibocsátást csökkentő projektek számára támogatást biztosítanak. Utóbbiak így támogatási forráshoz jutnak saját fenntartható fejlődést célzó folyamataikhoz, míg az iparosodott országokban működő vállalkozások számára adottá válnak az eszközök, melyekkel kötelezettségeiket teljesíthetik.
Minden CDM projektet egy akkreditált, független testületnek kell ellenőriznie, ami biztosítja, hogy a projekt megfelel az Egyezmény előírásainak, és gazdaságosan hasznosítja a vonatkozó átruházható engedélyeket. A projektek bevezetését követően a független szakértőnek ismételten ellenőriznie kell az eredményeket és azok egyezését a célokkal.
Éghajlatváltozási Szolgáltatások
A DNV a CDM projektek hitelesítésén és ellenőrzésén túlmenően független auditálási és ellenőrzési szolgáltatásokat kínál a Kiotói Egyezmény által biztosított más eszközök céljaira is, mint például a Közös Teljesítés és Emisszió-Kereskedelem. Ezekben az esetekben a megcélzott csökkentést ipari országokban indított fejlesztési projektekkel (Közös Teljesítés) és a kibocsátás bizonyos szint alá történő csökkentése után járó engedélyek nemzetközi kereskedelmével igyekeznek elérni. Ezt a szintet országonként vagy vállalkozásonként egyedileg állapítják meg.
A vállalat a következő szolgáltatások akkreditált tanúsítója: UNFCCC, Chicagói Éghajlat Tőzsde, Kaliforniai Éghajlat Tevékenységi Regiszter, Európai Kibocsátás-kereskedelmi Rendszer az EU legtöbb tagállama számára.
A nemzetközi hivatkozási keretrendszert az ENSZ Éghajlatváltozási Keretmegállapodása (UNFCCC) és a Kiotói Egyezmény képviseli, amely 2005. február 16-án lépett hatályba. Célja, hogy az iparosodott országokat üvegházi gáz kibocsátásuk 5,2 százalékkal való csökkentésére bírják a 2008-2012-es periódus során, az 1990-es szinthez viszonyítva. Az európai rendszer körülbelül 12 000 létesítményt érint, amelyek az EU teljes CO2-kibocsátásának 45-50 százalékáért felelősek, Magyarországon pedig közel 400-at az energia, kerámia- és üvegáru, cement-, acél-, finomító- és élelmiszeripari szektorokban.