Az agrártárca számításai szerint egyébként a mintegy 2,5 millió tonna gabonából 800 ezer tonna bioetanolt lehet majd előállítani. Minthogy a hazai felhasználás a tervek szerint 300 ezer tonna lesz, 500 ezer tonnányi bioetanolnak exportpiacot kell majd találni. A szaktárca szerint így a növénytermesztőkön nem múlik, hogy Magyarország eleget tegyen annak az uniós előírásnak, amely szerint 2010-ben a forgalomba hozott benzin legalább 5,75 százaléka növényi biológiai komponens kell, hogy legyen, áll a Népszabadság írásában.
Jelenleg évente 80 ezer tonna bioetanolt gyártanak Szabadegyházán és Győrben, és mindkét üzemben jelentős beruházások folynak. Úgy tudjuk, már ez is elég lenne az uniós elvárások teljesítéséhez, ám ettől függetlenül az ország több mint 20 helyszínén összesen 7,5 millió tonna kukorica és egymillió tonna búza feldolgozására alkalmas bioetanol-üzem létesítését jelentették be. Ez alapján összesen hárommillió tonna etanol állítható elő. Ha e tervek megvalósulnak, akkor a magyar gabonatermesztők értékesítési gondjai megoldódnának.
Az elmúlt időszakban hét vállalat is jelezte, hogy bekapcsolódna az üzletágba, többen már konkrét tervekkel, helyszínekkel is a nyilvánosság elé léptek. Ha mindez megvalósul, akkor a hazai gyártáshoz már évi 8,5 millió tonna gabonára lesz szükség. Ehhez azonban a hazai termés kevés, olvasható a Népszabadságban.