2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az agrártárca szerint rövidesen egymillió hektáron lehetne energianövényeket, ennek közel felén az etanol alapanyagául szolgáló kukoricát termeszteni. Így a bioetanol mentheti meg a termelőket, ha vége lesz az uniós intervenciónak, írja a Népszabadság.

Rövidesen a hazai szántóterület negyedén energianövények teremnének: közel félmillió hektáron kukoricát, negyedmillió hektáron repcét, s a további 300-350 ezer hektáron energiaerdőket, csicsókát lehetne termeszteni - mondta el a Népszabadságnak Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Ha a tervek megvalósulnak, az a magyar mezőgazdaság jelentős átalakulását jelentené, s az újabb értékesítési csatorna révén az intervencióra nem is lenne szükség az ágazat túléléséhez.

Az agrártárca számításai szerint egyébként a mintegy 2,5 millió tonna gabonából 800 ezer tonna bioetanolt lehet majd előállítani. Minthogy a hazai felhasználás a tervek szerint 300 ezer tonna lesz, 500 ezer tonnányi bioetanolnak exportpiacot kell majd találni. A szaktárca szerint így a növénytermesztőkön nem múlik, hogy Magyarország eleget tegyen annak az uniós előírásnak, amely szerint 2010-ben a forgalomba hozott benzin legalább 5,75 százaléka növényi biológiai komponens kell, hogy legyen, áll a Népszabadság írásában.

Jelenleg évente 80 ezer tonna bioetanolt gyártanak Szabadegyházán és Győrben, és mindkét üzemben jelentős beruházások folynak. Úgy tudjuk, már ez is elég lenne az uniós elvárások teljesítéséhez, ám ettől függetlenül az ország több mint 20 helyszínén összesen 7,5 millió tonna kukorica és egymillió tonna búza feldolgozására alkalmas bioetanol-üzem létesítését jelentették be. Ez alapján összesen hárommillió tonna etanol állítható elő. Ha e tervek megvalósulnak, akkor a magyar gabonatermesztők értékesítési gondjai megoldódnának.

Az elmúlt időszakban hét vállalat is jelezte, hogy bekapcsolódna az üzletágba, többen már konkrét tervekkel, helyszínekkel is a nyilvánosság elé léptek. Ha mindez megvalósul, akkor a hazai gyártáshoz már évi 8,5 millió tonna gabonára lesz szükség. Ehhez azonban a hazai termés kevés, olvasható a Népszabadságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!