3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több civil szervezet és Nyergesújfalu környéki település szerint nincs szükség a Holcim tervezett, új cementművére Nyergesújfalun. A cég állítja, a gyár a most üzemelő lábatlaninál környezetbarátabb lenne, a 70 milliárd forintos beruházás pedig élénkítené a települések gazdaságát.

Szenes Lajos, a Nyergesújfaluval szomszédos Tát polgármestere a Holcim budapesti székháza előtt hétfőn megtartott sajtótájékoztatón hangoztatta: a márciusban elkészített részletes környezetvédelmi hatástanulmány nem ad jogalapot arra, hogy megvalósuljon a beruházás, mert a térség öt településén megtartott véleménynyilvánító népszavazáson nagy részvétel mellett, elsöprő fölénnyel utasították el a lakók a cementgyárat.

Tát polgármestere utalt arra, hogy a beruházást befogadó településen, az ügydöntő népszavazáson érvénytelen eredmény mellett az elfogadók kerültek többségbe, így Nyergesújfalu képviselőtestülete támogatta a beruházást.

1 millió tonnányi szén-dioxid kibocsátás

[ajanlo=4044][igazitas=right/]Kostyál János, a Zöld Sziget Tát és Térsége Környezetvédelmi Egyesület elnökségi tagja pedig azt emelte ki, hogy az új gyár évente 1 millió tonnányi, Magyarország éves kibocsátása 1,5 százalékának megfelelő szén-dioxidot bocsátana a levegőbe, és ezzel súlyosan terhelné a környezetet. Holop István, a Zöld Sziget Egyesület elnöke elmondta: a tervezett új cementgyár veszélyeztetett vízbázisra épül, így megépítése veszélyezteti az ott lakók egészségét.

Lesko Gábor, a cég környezetvédelmi igazgatója a magas szén-dioxidot bocsátást elismerte, ám rámutatott: ez a kibocsátás 30 százalékkal lenne kevesebb, mint az elavult technológiával működő lábatlani Holcim-gyáré, amelyet az új elkészültével leállítanak.

Márta Irén a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója, a civilek által elmondottakra megerősítette: a március 5-én beadott részletes környezetvédelmi hatástanulmány megállapította, hogy az új gyár a környezetre, és az ott élők egészségére csak minimális terheléssel jár. "A civilek sajtótájékoztatóját nyomásgyakorlásként értékeljük" - hangsúlyozta Márta Irén.

70 milliárdos lehet a beruházás

A társaság a 10-es főút, és az ott élők környezeti terhelésének csökkentésére úgy határozott, hogy a kész cement döntő hányadát vasúton szállítják el, amihez a vasúti fővonaltól egy iparvágányt, és egy rakodó terminált építenek ki a leendő gyárhoz. Márta Irén szerint a fél éve még mintegy 65 milliárd forintosra tervezett beruházás megvalósítása várhatóan eléri majd a 70 milliárd forintot is.

"A Holcim azt is vállalta, hogy a gyár és a települések közé hangvédő földsávot, és több tízezer cserjéből és örökzöld fából álló erdősávot is létesít, emellett a gyár területen belül 36 ezer növényt telepítenek, amelyek csökkentik a zaj és egyéb környezeti terhelést is" - emelte ki a kommunikációs igazgató. Márta Irén kiemelte, hogy augusztusra várják a környezetvédelmi hatóság döntését.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!