5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Lehetséges úgy növelni a profitot, hogy közben csökkentjük a környezeti terhelést. Ennek módja, hogy a nyereséget olyan környezetbarát megoldások fejlesztésébe fektetjük, amelyek csökkentik a költségeket, és jelentős mértékben mérséklik az energiafogyasztást" – mondta el az mfor.hu-nak adott interjúban Steve Fludder. A General Electric ecomagination programért felelős globális alelnöke, aki a jelenleg is zajló koppenhágai klímacsúcs vendége, reméli, hogy a tanácskozás résztvevői néhány konkrét kérdésben kötelezettségeket is magukra vállalnak majd. Ez péntekig még nem jött össze, néhány tüntetőt viszont már sikerült véresre verni.

A jegesmedvéknek is befűtenek (Fotó: MTI)

- Elemzők szerint a koppenhágai csúcs lényegében arról szól, hogy mennyibe kerül a klímaváltozás elleni küzdelem, és ki fogja ezt megfizetni. Egyetért Ön ezzel?

- Egyértelmű, hogy ez a kérdés is része a vitának. A lényeg azonban, hogy olyan környezetbarát megoldásokat fejlesszünk ki, amelyek csökkentik a költségeket. A vitákban sokszor elsikkad az a tény is, hogy az energiatakarékos megoldások jelentős mértékben mérséklik az energiafogyasztást.

- Tapasztalatai szerint érzékelhető-e pozitív változás a multinacionális vállalatok hozzáállásában ebben a témában? Tudna-e konkrét példát mondani erre, ami a gyakorlatban is jelzi ezt a változást?

- Igen. Az okos vállalatok ugyanis rájöttek arra, hogy ez életük legnagyobb innovációja és természetesen üzleti lehetősége is egyben. A GE például már négy évvel ezelőtt elindította ecomagination nevű üzleti stratégiáját – ennek lényege, hogy az általunk kidolgozott környezetbarát megoldások nyereséget hoznak nekünk, emellett hasznosak a vevőknek és a társadalomnak is. Emiatt több milliárd dollárt fektetünk zöld megoldásokba, kisebbé tesszük úgynevezett ökológiai lábnyomunkat, és ezzel párhuzamosan több százmillió dollárt spórolunk. Tesszük ezt úgy, hogy 2008-ban 21 százalékkal 17 milliárd dollárra növeltük eladásainkat.                        

Azt már korábban észleltük, hogy a környezeti hatásokat minden területen csökkenteni kell – a légiipartól kezdve a vasúton át az ipari termelésig. Ezt szem előtt tartva az elmúlt néhány évben megdupláztuk a zöld technológiák K+F-jére és termékfejlesztésére fordított befektetéseket, amelyek mintegy ötmilliárd dollárt tettek ki. A Boeing Dreamlinerének (a repülőgép a napokban debütált - a szerk.) GENx hajtóműve például 15 százalékkal csökkenti az üzemanyagköltségeket, és ezzel párhuzamosan a korábbinál kevesebb szén-dioxidot bocsát ki.  

- Ön szerint mekkora a felelősségük a multiknak a klímaváltozás elleni küzdelemben? Megítélése szerint hajlandóak lesznek-e lemondani profitjuk egy részéről ennek részeként?

- Nagyon komolyan vesszük a felelősségünket, azonban nem mondunk le a profitról, ehelyett - mint mondtam - innovációba fektetjük azt. Hogyan működik ez a gyakorlatban? Az elmúlt négy évben 41 százalékkal csökkentettük az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, és ezzel együtt több mint 100 millió dollárt spóroltunk a működési költségeken. A megtakarításoknak köszönhetően nőtt a profitunk, amiből volt lehetőségünk újabb fejlesztésekre. Hangsúlyozom, ez nem csak nekünk éri meg, hanem a vevőknek is – emiatt vásárolnak több milliárd dollár értékben környezetbarát termékeket.        

- Ön részt vesz a jelenleg is zajló koppenhágai csúcson. Ottani tapasztalatai alapján van-e lényeges elmozdulás a résztvevők hozzáállásában a korábbi klímacsúcsokhoz képest?

- Igen, a tanácskozást a pozitív várakozás légköre uralja. Gyakorlatilag arról van szó, hogy az életünket segítő infrastruktúrát kell globálisan átalakítani – ez pedig nagyon izgalmas dolog!  

- Mi lehet a koppenhágai csúcs legnagyobb eredménye?     
  

- Egyelőre még nem szeretnék jóslatokba bocsátkozni a konkrét fejleményeket illetően. Mindenesetre bízom abban, hogy a világ vezetői egyetértenek majd abban, hogy folytatni kell a megkezdett folyamatokat, és pénteken néhány konkrét kérdésben a kötelezettségvállalás szintjéig is eljutnak. Végső soron egy olyan keretrendszerre lesz szükségünk, amely megengedi a cégeknek, hogy azt tegyék, amihez a legjobban értenek, azaz innovatív, hatékony és megfizethető termékeket fejlesszenek ki, és támogassák a magas képzettséget igénylő munkahelyek létrejöttét.

- Véleménye szerint képes-e még az emberiség érdemben befolyásolni a klímaváltozást? Egyes szakértők szerint ugyanis annyira felgyorsult ez a folyamat, hogy megfordítására nem igazán van lehetőség, ami kérdésessé teszi a vállalt terhek értelmét. Ha igen, Ön szerint mi ennek a legfőbb eszköze és feltétele?        

- Igen, tudományos bizonyíték van arra, hogy átgondolt lépések megtételével segíthetjük a klímaváltozás elleni küzdelmet. Ehhez viszont valódi elhatározásra van szükség. Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy természeti forrásaink végesek, és egy idő múlva ki fognak merülni - mind a víz-, mind az energiaforrások. A kormányoknak pedig - mint ahogy arra már utaltam - az a felelősségük, hogy megteremtsenek egy olyan keretrendszert, amely elősegíti a hatékony, innovatív megoldások megtalálását és keresztülvitelét. Mi már bizonyítottuk, hogy lehetséges úgy növelni a profitot, hogy közben csökkentjük a környezeti terhelést.                  

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!