Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn azt mondta: a kormány azt kéri az Országgyűléstől, hogy még az év első felében döntsön a paksi atomerőmű kapacitásának megkétszerezéséről. Hozzátette: átfogóbb és több támogatást adnak a biomassza, a bioenergia előállítására, a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelésre, a geotermikus erőművekre.
A paksi atomerőmű telephelye alkalmas arra, hogy egy vagy két újabb blokkot befogadjon. A nyolcvanas években tervezték a bővítést, két ezer megawattos reaktor szerepelt az elképzelések között, de ez lekerült a napirendről - emlékeztetett Mittler István.
Hozzátette, Pakson egy esetleges bővítéshez szükséges szakemberképzésnek is megvannak az alapjai. Több mint húsz éve működik az Energetikai Szakközépiskola, amely az MVM bázisiskolája. Képzési struktúráját folyamatosan az energiaszektor igényeihez igazítják. A Paksi Atomerőmű (PA) Zrt. szorosan együttműködik a hazai egyetemekkel és főiskolákkal is.
Mittler István elmondta, hogy - miként az a társaság múlt héten tartott sajtótájékoztatóján is elhangzott - 2020-2025-ben Magyarországnak 6000-6500 megawattnyi új kapacitásra lesz szüksége. Aláhúzta, hogy az MVM csoport középtávú stratégiájában szerepel, hogy ezt a hazai lignitbázisra épülő erőművekben, a megújuló energiafajták fejlesztésével, valamint újabb atomerőművi blokk, vagy blokkok építésével lehetne pótolni.
A PA Zrt. kommunikációs főosztályvezetője rámutatott: ahhoz, hogy megkezdődjenek a konkrét előkészületek, a parlament elvi hozzájárulása szükséges.