Mint mondta, ennek fő eleme friss hatástanulmányok eredményei nyomán - a korábbi elképzelésekkel szemben -várhatóan nem a kedvezményes áfa lehetőségének megteremtése lesz, hanem egyebek mellett adóvisszatérítés kilátásba helyezése az érintett cégeknek.
A magyar biztos hangoztatta: lényegében véglegesnek tekinthető elképzelései szerint a kedvezmény döntően szolgáltatásokra vonatkozik majd, termékekre csak akkor, ha az szükséges a támogatható szolgáltatások teljesítéséhez.
Kovács László emlékeztetett arra, hogy két évvel ezelőtt eredetileg Gordon Brown jelenlegi brit miniszterelnök és Nicolas Sarkozy mai francia elnök vetette fel a zöld adózás bevezetésének ötletét, amely akkoriban főleg energiahatékony termékekre és berendezésekre vonatkozott.
Nagy cégekkel konzultálva, illetve az említett hatástanulmányok elkészítése során az Európai Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az áfacsökkentés nem eléggé hatékony eszköz, mert hatása egyrészt nem jut el a fogyasztói árakig, másrészt az üzleti szférát sem segíti igazán, mert a vállalatok az áfát visszaigényelhetik. Ráadásul technikai bonyodalmakat is okoz annak megállapítása, hogy mi nevezhető energiahatékony terméknek.
Az áprilisban tárgyalandó zöld adócsomag része egy állásfoglalás is, amely az adózás szerepét vizsgálja az energiahatékonyság növelésében, az energiatakarékosság előmozdításában, illetve a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében.
Emellett javasolni fogja Brüsszel a létező uniós jogszabályok közül az úgynevezett energiaadózási irányelv felülvizsgálatát is, mert az energiaadózásban a szén-dioxid-kibocsátás ma nem játszik szerepet - jelentette be Kovács László.