A gépkocsi- és repülőgép-közlekedés hatalmas léptekkel fejlődik az elkövetkezendő évtizedekben, mindeközben az tapasztalható, hogy a közlekedés által kibocsátott szennyező gázok csökkenésére irányuló törekvések számos akadályba ütköznek, hiába az új motortechnológiák és a bioüzemanyagok - állapítja meg az ENSZ jelentéstervezete.
A közlekedés az elkövetkezendő években egyre több, minden évben mintegy két százalékkal növekvő energiamennyiséget használ el és 2030-ban a széndioxid-kibocsátása a 2002. évit mintegy 80 százalékkal haladja majd meg - közli a dokumentum. A jelentéstervezet megállapítja azt is, hogy az egy lakosra jutó autók száma még növekedhet, mivel ez a mutató a legfejlettebb autópiacokon is 50-80 százalékot ér el a lakosság számához viszonyítva.
A világszervezet becslése szerint a bioüzemanyagok felhasználásának részaránya a teljes világfelhasználásban csupán három százalékos lesz 2030-ban. A légi közlekedés széndioxid-kibocsátása évente 3-4 százalékkal nő, amennyiben a forgalom növekedési aránya öt százalékos. Az üzemanyag-felhasználás hatékonysága mindeközben csak 1-2 százalékkal növekszik - állapítja meg az ENSZ jelentéstervezete.