4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megállapodás született arról, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, a Világbank és Európai Beruházási Bank 1,7 milliárd dolláros kölcsönt adnak Ukrajnának, hogy ki tudja fizetni gázszámláját Oroszországgal szemben. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató vezetője úgy véli: az mindenképpen pozitív, hogy az Európai Unió végre pénzügyileg is az ukránok mögé állt, így csökken annak esélye, hogy ismét gáz nélkül maradunk télen. Mfor.hu-háttér.

Talán nem kell újra fagyoskodnunk télen, mivel hétfőn bejelentették, Ukrajna 1,7 milliárd dolláros hitelt kap, hogy még a fűtési szezon előtt feltöltse gázkészleteit. Már régóta szó volt egy hasonló megállapodásról, azonban a jelek szerint az Unió csak most döntött úgy, hogy pénzügyileg is az ukránok mellé áll biztosítva Európa gázellátását.

Nem tudni, mire lesz elég

"Nehéz megítélni, hogy ez az 1,7 milliárd dollár milyen mértékben fedezi az éves szállítást, azonban az mindenképpen pozitív, hogy sikerült megállapodni az Unióval. Így ugyanis ha hosszabb távon nem is lesz elég az összeg, várhatóan újra beszállnak majd" - mondta az mfor.hu kérdésére Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezető igazgatója.

Külföldi elemzők szerint ez az összeg arra lehet elég, hogy az ukrán állami gáztársaság, a Naftogaz még a téli fűtésszezon előtt feltöltse készleteit - írja a Bloomberg. A cégnek az augusztus 6-i határidőig ki kell fizetnie a júliusi gázszállításokat, hogy ne éleződjenek ki ismét az ellentétek az orosz féllel.

A magyar energetikai szakember szerint arra várhatóan fel kell készülni, hogy az ukrán gazdaság még évekig bajban lesz. "Nem arról van szó, hogy nem akarnak fizetni, hanem egész egyszerűen nem tudnak ilyen mennyiségű pénzt kifizetni" - vélekedik a GKI Energiakutató vezére.

Hegedűs Miklós szerint lesz még alkalom arra, hogy kiéleződjenek az ellentétek Oroszország és Ukrajna között a gázszállítást illetően, azonban az EU valószínűleg akkor is hasonló lépésre szánja majd el magát. "Ehhez hozzájárul az is, hogy szeretnék leválasztani Ukrajnát Oroszországról, igyekeznek csökkenteni a függőségét" - vázolta fel a GKI szakembere.

A most bejelentett megállapodásnak köszönhetően Hegedűs Miklós szerint idén kevésbé kell félnünk attól, hogy akár az ukránok, akár az oroszok elzárják a csapot. Szerinte azzal, hogy az Unió elkötelezte magát pénzügyileg az ukránok mellett, a téli időszakra biztosítottnak tűnik a gáz pénzügyi háttere.

"A megállapodás egy fontos lépés afelé, hogy csökkenjen egy újabb gázkrízis veszélye, és hosszútávra biztosítsuk Európa gázellátását" - nyilatkozta Amadeu Altafaj Tardio, az Európai Bizottság szóvivője a megállapodás aláírását követően.

Amúgy sem lenne okunk különösebben félni

"Az év első felében egész Európában megfigyelhető volt, hogy jelentősen visszaesett a gázfelhasználás, a lakossági jövedelmek szűkülése is takarékosságra ösztönzi az embereket. Ez pedig annyiból mindenképpen pozitív, hogy csökken az oroszok zsarolási felülete" - vélekedik Hegedűs Miklós.

A szakember emellett kiemelte, hogy részben a téli válságból tanulva jelentősen nőttek az európai gázkészletek, egy normális, nem extrém időjárás mellett már kielégíthetők az igények. "Itthon körülbelül másfél milliárd köbméterrel nőttek a tárolói kapacitások, és még további bővítéseket terveznek, ezek pedig mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kevésbé legyünk ráutalva az orosz-ukrán ellentétre" - vélekedik a GKI energiaügyi szakértője.

Mint emlékezetes, idén januárban majdnem három hétig kevesebb gáz érkezett Ukrajnából a szerződésben rögzítettnél, mivel az ország nem tudott megállapodni az orosz Gazprommal a gáz áráról, illetve a fizetésről. Nálunk ez még viszonylag enyhe károkat okozott, Hegedűs Miklós szerint jóval nagyobb volt a dolog médiafelhangja, mint a tényleges gazdasági kiesés.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!