3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar nemzeti kiosztási tervet. Így már összesen 19 uniós tagország tervéről vannak adatok. A legnagyobb vesztes a jelenlegi állás szerint Lettország és Litvánia, míg összesen három ország kapta meg a kért kvótamennyiséget.

Az emisszió-kereskedelmi rendszer legfőbb célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. Az allokációs mechanizmusnak a tervek alapján arra kellene ösztönöznie a kereskedésben résztvevőket, hogy egyre több új, megújuló energiaforrásokon alapuló, technológiákba fektessenek és alkalmazzanak tevékenységük során. A jelenlegi piaci állapot, a kereskedelmi rendszer összeomlása és az árak nagymértékű csökkenése, arra ösztönözte az Európai Bizottságot, hogy a 2008-2012 közötti időszakra érvényes kiosztási tervekben radikális csökkentésekre kötelezze a tagállamokat, áll a Wallich STX Service elemzésében.

A második időszakra vonatkozóan az egyes országok által igényelt kvótamennyiségről, az egyes kereskedelmi időszakokra jóváhagyott végleges mennyiségről, valamint a 2005-ös év tényleges allokációiról a következő táblázat biztosít adatokat. A táblázatból kitűnik, hogy a 2005-ös évben az emisszió mértéke, Írország és Spanyolország kivételével, az összes feltüntetett országban esetében alacsonyabb, mint a tagállamok között kiosztott kibocsátási egység mértéke. Amennyiben az összes EU ETS rendszer alá eső országot vizsgáljuk elmondhatjuk, hogy a 2005-ös év együttes többlete 44 millió EUA (kibocsátási egység).

Bár a 2006-os év emissziójáról még hivatalos adatokkal nem rendelkezünk, az előzetesen közétett adatok alapján egyértelmű, hogy az eredmény ebben az esetben is nagyon hasonlít az előzőhöz. Két ország kivételével a tagállamoknak ebben az évben kiosztott kvótamennyisége is felülmúlja a tényleges kibocsátást.

A jóváhagyott és közzétett 19 ország második kiosztási tervével kapcsolatban a bizottság több mint 160 millió tonnával csökkentette a kiosztott EUA egységek mértékét az első kereskedelmi időszakhoz képest. Szlovákia és Nagy Britannia kivételével, mely országok részére több kvóta lett odaítélve, minden tagállamban csökkent a jóváhagyott kvóta mennyisége. Szlovákiában a pozitív eredmény elsősorban annak köszönhető, hogy a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű 2 blokkjának leállítása olyan technológiák alkalmazására kényszeríti az országot, mely nagymértékben növeli a szén-dioxid kibocsátást. Nagy Britanniában az odaítélt EUA egységek növelésének fő oka leginkább az EU ETS rendszerbe való új vállaltok befoglalása.

Az Európai Bizottság az NKT 1- hez képest leginkább Litvánia (-39,8 százalék), Lettország (-39,4 százalék) és Málta (-38,1 százalék) esetében folyamodott a legradikálisabb csökkentésekhez.

A 19 ország ranglistáján Magyarország a 6. legrosszabb helyen végzett, 16,4 százalékos csökkentéssel, melyet követi Lengyelország (-14.7 százalék), Spanyolország (-14.5 százalék) és Csehország (-12.4 százalék). A harmadik legjobb helyen, Nagy Britannia és Szlovákia után Svédország végzett -0,44 százalékos csökkentéssel.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!