A második időszakra vonatkozóan az egyes országok által igényelt kvótamennyiségről, az egyes kereskedelmi időszakokra jóváhagyott végleges mennyiségről, valamint a 2005-ös év tényleges allokációiról a következő táblázat biztosít adatokat. A táblázatból kitűnik, hogy a 2005-ös évben az emisszió mértéke, Írország és Spanyolország kivételével, az összes feltüntetett országban esetében alacsonyabb, mint a tagállamok között kiosztott kibocsátási egység mértéke. Amennyiben az összes EU ETS rendszer alá eső országot vizsgáljuk elmondhatjuk, hogy a 2005-ös év együttes többlete 44 millió EUA (kibocsátási egység).
Bár a 2006-os év emissziójáról még hivatalos adatokkal nem rendelkezünk, az előzetesen közétett adatok alapján egyértelmű, hogy az eredmény ebben az esetben is nagyon hasonlít az előzőhöz. Két ország kivételével a tagállamoknak ebben az évben kiosztott kvótamennyisége is felülmúlja a tényleges kibocsátást.
A jóváhagyott és közzétett 19 ország második kiosztási tervével kapcsolatban a bizottság több mint 160 millió tonnával csökkentette a kiosztott EUA egységek mértékét az első kereskedelmi időszakhoz képest. Szlovákia és Nagy Britannia kivételével, mely országok részére több kvóta lett odaítélve, minden tagállamban csökkent a jóváhagyott kvóta mennyisége. Szlovákiában a pozitív eredmény elsősorban annak köszönhető, hogy a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű 2 blokkjának leállítása olyan technológiák alkalmazására kényszeríti az országot, mely nagymértékben növeli a szén-dioxid kibocsátást. Nagy Britanniában az odaítélt EUA egységek növelésének fő oka leginkább az EU ETS rendszerbe való új vállaltok befoglalása.
Az Európai Bizottság az NKT 1- hez képest leginkább Litvánia (-39,8 százalék), Lettország (-39,4 százalék) és Málta (-38,1 százalék) esetében folyamodott a legradikálisabb csökkentésekhez.
A 19 ország ranglistáján Magyarország a 6. legrosszabb helyen végzett, 16,4 százalékos csökkentéssel, melyet követi Lengyelország (-14.7 százalék), Spanyolország (-14.5 százalék) és Csehország (-12.4 százalék). A harmadik legjobb helyen, Nagy Britannia és Szlovákia után Svédország végzett -0,44 százalékos csökkentéssel.
Menedzsment Fórum