Az 1053 milliárd forint mintegy 4,72 százalékát (körülbelül ötven milliárd forintot) megújuló energiaforrások hasznosítására és az energiahatékonyság javítására szánják, tudtuk meg Grónay Andreától, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szakértőjétől. Hozzátette, várhatóan a teljes beruházási érték legfeljebb harminc százalékát tehetik ki az igényelhető támogatások, szemben a korábbi, akár hatvan százalékossal.
2004-2006 között 6,1 milliárd forint volt a támogatási keret, a 106 pályázatból valamivel több mint harmaduk, 43 részesült támogatásban. Korábbi tapasztalatok alapján előfordul, hogy néhány projekt mégsem valósul meg, így azokat a pályázati pénzeket ugyancsak nyertes, "várólistán" lévő pályázók még megkaphatják. Jelenleg három függőben lévő projektet említett a szakértő. Grónay Andrea megjegyezte, míg korábban jelentős volt a szélerőművi beruházások támogatása, a jövőben a hangsúly eltolódik a biomasszával, azon belül a biogázzal és a bioüzemanyaggal összefüggő projektek támogatása felé.
Jelentős összegre számíthatnak a beruházást fontolgatók az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terven (ÚMVT) belül is, ahol mintegy 50-60 milliárd forint áll rendelkezésre a következő hétéves ciklusban. "A termelés és a szerkezet diverzifikálására van szükség" - fogalmazott Varga Tamás, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) Agrár- és Vidékfejlesztési Osztályának tanácsosa. Ennek jegyében a támogatást fás szárú energiaültetvények telepítésére, termelőeszközök, illetve tüzelőberendezések beszerzésére, és saját célú, kisüzemi nyersszesz feldolgozásra lehet majd igényelni. A tanácsos elmondta, a következő években új iparág és piaci szegmens alakul ki.
Az FVM szeretné, ha a gazdák nem állnának meg az alapanyag-termelésnél, hanem aktív résztvevőkké válnának további folyamatokban is. Ehhez viszont szükség volna egy szakértő gárdára, amely a közeljövőben folyamatosan megjelenő pályázatok során aktív segítséget tudna nyújtani a gazdáknak. Tóvári Péter, az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének munkatársa szerint "hibrid" szakértőkre lenne szükség, akik egy személyben agronómusok, energetikusok, gépészek és közgazdászok. Segítségükkel ki tudnák választani a beruházni szándékozók a számukra legelőnyösebb megoldást. A szakértő szerint azért is szükséges volna a gazdák döntésének ilyen típusú támogatása, mert egy éven belül szakmai segítséget nyújtó vállalkozások fognak megjelenni, nem feltétlen megfelelő szakmai háttérrel.
A sajtóbeszélgetés az áprilisi Renexpo előfutárának is tekinthető. A hazánkban először megrendezendő háromnapos nemzetközi konferencián és kiállításon a szervezők a biomassza, a biogáz és a bioüzemanyagok témakörére egész napot szánnak, de összesen mintegy kilenc megújuló energetikához köthető tárgykörben lesznek előadások. A konferenciát hazánkba hozó Reeco Hungary Kft. tervei közt további vásárok és szakmai rendezvények hazai meghonosítása is szerepel.
Istvánko Viktória