Az Atev még tavaly ősszel írt ki pályázatot a sárvári fehérjefeldolgozó üzemre, amelyre csupán egy cég, a mostani vásárló Pannon Etanol Kft. adott be ajánlatot. Az üzlet azután köttetett meg, hogy a telep értékesítésére rábólintott az Atev tulajdonosi jogait gyakorló Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium is. A felek üzleti titokra hivatkozva a vételárról nem nyilatkoztak a lapnak.
A Pannon Etanol - neve alapján - valószínűleg környezetbarát üzemanyag, bioetanol gyártását tervezi a telephelyen. (A Napi Gazdaság nem érte utol a társaság vezetőit.) Ennek az elképzelésnek azonban ellentmond a sárvári polgármester, Dénes Tibor korábbi nyilatkozata, amely szerint a város nem támogat semmilyen ipari célú tevékenységet az érintett területen. Az ötvenéves sárvári gyár bezárását a helyi önkormányzat már a kilencvenes évek vége óta próbálta elérni. A helyhatóság 1999-ben pert is indított a gyár működési engedélyének hatályon kívül helyezésére. Az üzem végül 2003 februárjától már nem kapott működési engedélyt, és az elmúlt három évben csupán logisztikai feladatokat látott el.
A tavaly novemberben bejegyzett, 10 millió forint jegyzett tőkéjű Pannon Etanolt vélhetően a sárvári üzem megvásárlására alapította három tulajdonosa, az Econet Kereskedelmi és Ipari Szolgáltató Kft., a Karyon Növénytermesztési Kft. és a Nucleus-2000 Növénytermesztési Kft. cégbírósági adatok szerint az Econet egyik tulajdonosa Klenyánszki Erika, a Pannon Etanol ügyvezetője, mellette a ciprusi bejegyzésű Sumpter Pharmaceuticals Ltd.-nek van még részesedése a társaságban. A két sárvári növénytermesztő cég, a Karyon és a Nucleus-2000 egyaránt Pusztavámi Márton és fia, Pusztavámi Márton birtokában van.
Az európai uniós előírások miatt - illetve 2001-től a szivacsos agyvelőgyulladás megelőzése érdekében - Magyarországon is szigorodtak az állati hulladékok kezelésének szabályai, ennek megfelelően az ATEV is korszerűsítette debreceni és hódmezővásárhelyi gyárát, valamint egy újat létesített a Sárvártól mintegy 150 kilométerre lévő, Fejér megyei Mátyásdombon. Ezért, valamint az állati hulladékok elmúlt évekbeli nagyarányú csökkenése miatt a társaság többi egykori gyárában - a sárvárin kívül a győriben és a tököliben - leállították a termelést, és csak gyűjtő és logisztikai feladatokat láttak/látnak el - közölte a Napi Gazdaság.