Az MTVSZ csütörtöki közleményében az EU szerdán nyilvánosságra hozott elképzeléseit értékeli, amely az üvegházhatású gázkibocsátások 20 százalékos csökkentésének, és ennek érdekében egyebek között a megújuló energiaforrások elterjesztésének részleteit tartalmazzák.
A civil szervezet csalódott, hogy Brüsszel a tavalyi év végén még 25-40 százalékos kibocsátás-csökkentési célok elfogadása mellett kardoskodott a Bali szigetén tartott klímacsúcson, most viszont csak mínusz 20 százalékos célra dolgozta ki javaslatcsomagját.
A környezetvédők nem elégedettek azokkal a számokkal sem, amelyek az uniós célszám tagállami lebontása alapján Magyarország számára várhatóan kötelezők lesznek, illetve amelyek a javaslatcsomag alapján közvetve levezethetőek. Az EU az ország 2005-ös emissziós szintjéhez képest mintegy tíz százalékpontnyi emelkedést megenged, a megújuló energiaforrások arányát pedig a 20 százalékos uniós átlag-részarányhoz képest "csupán" 13 százalékra kell növelni a jelenlegi 4,5 százalékhoz képest.
Az MTVSZ értékelése szerint ezek a méltányosnak kikiáltott, kibocsátás-növekedést megengedő és alternatív energiaforrások terjesztését tekintve enyhe célszámok nem segítik Magyarországot, mert nem indítják el igazából a kibocsátás-csökkentési pályán. Márpedig sokba kerül a szennyező pályán maradni, hiszen egyre nehezebb lesz lekerülni róla, ami súlyosan károsítja majd a gazdaságot és túlterheli a társadalmat - áll a szervezet közleményében.
A zöldek nem nézik jó szemmel azt sem, hogy az energiacsomag megengedi a szükséges csökkentések kiszervezését unión kívüli országokba. "Az EU-n kívülről vásárolt kibocsátási egységek aláássák a valódi hazai kibocsátás-csökkentési célokat és azok teljesítését" - véli az MTVSZ.
Az MTVSZ elégedetlen azzal, hogy az Európai Bizottság továbbra is ragaszkodik a bio-üzemanyagok kötelező 10 százalékos részarányának eléréséhez minden tagállam részéről. A zöldek a bio-üzemanyagok bizottság által is elismert környezeti és társadalmi kockázatai miatt moratóriumot sürgetnek a szabályozásnak erre a részére.
A szervezet ugyanakkor hiányolja az energiahatékonysági intézkedésekre vonatkozó kötelezettségeket, amely az uniós kormányfők energiacsomagról szóló, tavaly márciusi döntésekor még fontos elemként szerepeltek.
Az MTVSZ bízik abban, hogy az Európai Parlament és a Miniszterek Tanácsa szigorítja majd a most nyilvánosságra került javaslatcsomagot.