Várhatóan még szerdán kiterjesztik a gázkorlátozást az úgynevezett harmadik fokozatra, az abban érintett szervezetekre, értesült az MTI városházi forrásokból. Ha ez megtörténik, akkor szinte az egész magyar ipar, illetve termelés leáll, ami katasztrofális következményekkel jár a gazdaságra, mondta el a hírügynökségnek Sinkó Ottó, a Videoton Holding Zrt. vezérigazgatója.
A lakosság több hetes gázstop esetén sincs veszélyben
Mint ismert, kedd délután fél 4-kor teljes egészében leállt az orosz gáz szállítása Magyarország irányába Ukrajnából. Emiatt a kormány kedd este elrendelte az első kategóriájú (óránként 2500 köbméternyi gáznál többet igénylők, főként erőművek), majd szerdán reggel a kettes kategóriájú (500-2.500 köbméter/óra mennyiséget fogyasztók) cégek gázfelhasználásának korlátozását. A harmadik, most korlátozni kívánt kategóriába olyan ipari, kereskedelmi szolgáltató és mezőgazdasági fogyasztók tartoznak, amely az I. és II. kategóriákba nem sorolhatók, kivéve ezen fogyasztók háztartási és kommunális célú gázfogyasztási hányadát.
A kormány szerint a lakosság gázellátása nincs veszélyben. Ezzel összefüggésben Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója azt mondta: a lakossági és kommunális fogyasztást várhatóan akkor sem kell korlátozni, ha esetleg heteken keresztül nem érkezik egyetlen köbméter importgáz sem Magyarországra.
A korlátozó intézkedések hatására egymás után jelentették be a gyárak, hogy csökkentik vagy teljesen leállítják termelésüket. A legutóbbi hírek szerint kénytelen volt visszafogni a termelést szerdán a Pick Szeged Zrt., a cég központi telephelyén leállították a sertésvágást is; a Videotonnál részben csúsztatják a termelést. Leállt a munka – többek között - a Tondach Magyarország Zrt. négy cserép- és téglagyárában, a Suzukinál, valamint a Wienerberger Téglaipari Zrt. három egységében, és rövidesen leállhatnak a nagyobb tejipari feldolgozók is – és a lista még korántsem teljes.
Épphogy elég a gáz
A szerdai országos fogyasztást több forrásból fedezik: az orosz import leállása miatt a magyar tározókból 51,5 millió köbmétert vesznek ki. Ehhez hozzájön további 8 millió köbméter hazai kitermelés – ezt rövid időn belül 9 millió köbméterre kívánják növelni -, továbbá a kisebb részben nyugati gáz importjára is szolgáló HAG-vezetéken bejövő 1,5 millió köbméter, illetve a stratégiai tározókból kivett 3,6 millió köbméter gáz. A korlátozások miatt szerdán a nap végére várhatóan 4 millió köbméterrel csökken a fogyasztás.
Összességében azonban – figyelembe véve, hogy fogyasztásunk kedden 68 millió köbméter volt – még a korlátozásokkal is csak éppen hogy ki tudja elégíteni az ország az igényeket.
Ezzel összhangban Hernádi Zsolt, a Mol vezére szerdán úgy nyilatkozott: a földgázrendszer, a tárolókból való kivét, a szállítás és a kitermelés most 100 százalékos kapacitással működik.
Ez azonban szerinte csak két-három hétig tartható fenn, ugyanis hosszabb távon a gáztárolókból kivehető mennyiség is csökken, mivel kisebb gázmennyiség mellett visszaesik a nyomás, és ez technológiailag behatárolja a kivehető köbmétereket. Szakértők szerint a magyar rendszer nincs felkészülve arra, hogy folyamatosan a tározókból elégítse ki az igényeket. Hernádi jelezte azt is, hogy az ellátásbiztonság költséges, ami a fogyasztói árban is meg kell, hogy jelenjen.
Engednek-e az európai nyomásnak?
Remélhetőleg több hetes kieséssel nem kell számolnunk. Londoni elemzők legalábbis úgy vélik: Oroszországra és Ukrajnára hamarosan olyan nyomás nehezedik az európai államok részéről, hogy néhány napnál tovább nem tarthat a jelenlegi, csaknem teljes gázszállítási stop.
A két ország vitája miatt kialakult helyzet ugyanis rendkívül káros mindegyikőjük nemzetközi megítélésére és fizetési mérlegére is, éppen olyan időszakban, amikor mindketten a globális pénzügyi válság következményeit szenvedik. Ráadásul a mostani helyzet újabb lendületet adhat az európai energiaellátás sokoldalúbbá tételét, az alternatív üzemanyagok kifejlesztését és a megbízhatóbb szénhidrogén-szállítási útvonalak kiépítését célzó kezdeményezéseknek, állítják az elemzők.
Menedzsment Fórum