Adatszűrés a világhálón
A világhálón bonyolódó végtelen információs folyam már napjainkban is számos globális társadalmi kérdést vet fel a különböző hatóságok (média, védelmi szervek) számára. Egyes országokban, például Kínában a világháló majdnem totális állami kontroll alatt áll, más országokban, így az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában törvényesen is elfogadottá vált az összes internetes kommunikációs csatorna állami megfigyelése és lehallgatása, a különböző kockázatok és veszélyek terrorizmus, szervezett bűnözői csoportok stb. kiszűrésének és megelőzésének érdekében. Ezek a lépések szolgálhatják a társadalom működőképességének a fenntartását is, de a természetes személyek magánszférához fűződő jogait, illetve az egyes gazdasági szervezetek jogait is sérthetik.
Válaszul a problémára az Amerikában élő Phil Zimmermann alig egy évtizede megalkotta a PGP (Pretty Good Privacy) kettős kulcsolású titkosító algoritmust, amely fényes karriert futott be. Segítségével előbb az elektronikus levelek, később pedig már bármilyen számítógépen tárolt fájl titkosítására és biztonságos továbbítására is lehetőség nyílt. A PGP felkeltette az amerikai hatóságok figyelmét is: vád alá vonták Zimmermannt, majd hosszas jogi huzavona után ejtették az ellene felmerült vádakat.
A PGP azonban mára önálló életre kelt, számos formája alakult ki, és mind többen használják elektronikus levelezésükben. Nem csak Microsoft alapú környezetben működőképes, megjelentek különböző változatai Unix, Linux és egyéb nagygépes operációs rendszerplatformokon is.
Vezeték és védelem nélkül
Az informatikai szektor vezető elemzőcégei többnyire egyetértenek abban, hogy az elkövetkezendő évek egyik jelentős fejlődési irányvonala a vezeték nélküli hálózatok széles körű elterjedése (WLAN Wireless Local Area Network) lehet. Ez pedig ma még előre nem látható veszélyeket is magában hordozhat. A vezeték nélküli hálózatok ugyanis jelenleg szinte semmilyen védelmi funkcióval nem rendelkeznek, így a közelben tartózkodó megfelelő informatikai felkészültséggel és eszközökkel rendelkező illetéktelenek könnyen megcsapolhatják a vállalati információs adatbázisokat.
Persze minden újonnan megjelenő technológiának megvannak a kisebb-nagyobb gyermekbetegségei, amelyek kijavíthatók. A mobil kommunikáció fejlődésével viszont olyan komplex mobil eszközök jelennek meg hamarosan, amelyeknek az alkalmazásával a személyes adataink megfelelő védelme titkosítási-védelmi problémák sorát veti fel megint.
Megjelent a Piac és Profit üzleti magazin 2003. januári számában.
Dokumentumokról bizalmasan
Az on-line pénzügyi szolgáltatásoknál ma már mindenki számára természetes, hogy az adatokat titkosítják, a hazai vállalatok jelentős része azonban még mindig inkább számítógépes hálózata kiépítésével, a világháló felé nyitással van elfoglalva. Pedig éppen ideje nekik is az adat- és információvédelemre, megoldásként pedig a zárt informatikai fejlesztésekre gondolniuk. Tudva azt, hogy a komolyabb alkalmazásoknak nemcsak előnyeik, hanem potenciális veszélyeik is vannak.