A bizottság "azt az elvárást fogalmazta meg, hogy Magyarország a tervben javasolt összkvótát évi 3,8 millió tonna CO2-egyenértékkel évi 26,9 millió tonnára csökkentse" - áll a brüsszeli dokumentumban. A bizottság megjegyezte azt is, hogy a magyar terv további mintegy 1,4 millió tonna kibocsátással számol azokban az ágazatokban, amelyek 2005-ben még nem számoltak be széndioxid-kibocsátásukról.
Az EU végrehajtó szerve a tagországok nagy részének szennyezési tervét megvizsgálta már, és kevés kivétellel valamennyi esetben csökkentést írt elő. Magyarországé időrendben a tizenkilencedik nemzeti kiosztási terv volt, amelyet a bizottság értékelt, és ebből csupán hármat (a britet, a franciát és a szlovént) fogadtak el teljes egészében.
Mint a testület emlékeztetett rá, a kibocsátáskereskedelmi rendszernek az a célja, hogy az energiatermelés és az ipar azon ágazataiban, amelyekre vonatkozik, úgy csökkenjen az üvegházhatást okozó gázok környezetbe jutó mennyisége, hogy ez a lehető legkevesebbe kerüljön a gazdaságnak, és ezáltal a tagállamok könnyebben teljesíthessék a klímavédelmi célokat szolgáló kiotói jegyzőkönyvben tett vállalásaikat. A nemzeti kiosztási tervek meghatározzák azt a tagállami szintű maximális összkvótát, amely határt szab a rendszerben részt vevő létesítmények
által kibocsátható szén-dioxid (CO2) mennyiségének, és rendelkeznek arról, hogy egy-egy üzem mennyi CO2-kibocsátási egységből gazdálkodhat.
Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos szerint az "elfogadott határozat megerősíti a korábbi határozatainkkal adott egyértelmű jelzést, hogy Európa teljes mértékben elkötelezett a Kiotóban vállalt célok teljesítése mellett, és minden erejével azon van, hogy a kibocsátáskereskedelmi rendszer sikeres fegyvernek bizonyuljon az éghajlatváltozás elleni harcban".
Módosítást kért a bizottság "a megkülönböztetésmentesség, az uniós versenyjogi szabályoknak és az állami támogatásokra irányadó előírásoknak való megfelelés, valamint technikai kérdések" terén is: Magyarországnak több, a kiosztás utólagos kiigazítására vonatkozó rendelkezést ki kell vennie a tervből.