3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egészséges termékek és szolgáltatások idővel versenyelőnyt jelentenek majd - mondta Dénes Gábor, a Menedzserek Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkára az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham), a Joint Venture Szövetség és a MOSZ közös sajtótájékoztatóján. Dénes szerint paradigmaváltásra van szükség a vállalatirányításban: a profit mellett a fogyasztó és a termelésben, szolgáltatásban közreműködő ember legyen az egészségtudatos vállalatirányítás figyelmének központjában.

A főtitkár kiemelte, hogy az egészségtudatos vállalatirányítás előnye a természet értékeinek megőrzése, valamint az emberek életminőségének és a társadalmi tőke minőségének javulása.

Csákics Krisztina, a Joint Venture Szövetség referense a három szervezet tagvállalatainak egészségügyi politikáját vizsgáló, közelmúltban készült felmérés eredményeit ismertetve elmondta, a válaszadók harmada nem foglalkozik a védőoltási rendszerrel annak magas költségei miatt. Hozzátette: a vállalatok egyharmadánál, amelyek megvásárolják az oltást és a foglalkozás-egészségügyi rendelőben beadják, jóval kisebb a megbetegedések száma, ami munka-nyereséget jelent.

A 64 000 foglalkoztatott adatait feldolgozó felmérést bemutatva kiemelte, hogy a válaszadó vállalatvezetők 75 százaléka nem tudja, hányan dohányoznak a vállalatnál, a többi megkérdezett kétharmada tervez, egyharmadánál már meg is valósult leszoktató program.

Csákics Krisztina elmondta, a válaszadók 60 százaléka szerint a foglalkozás-egészségügyi ellátás anyagi támogatásában szükség lenne állami szerepvállalásra. A vállalatok hajlandók áldozni erre a célra, de szívesen vennék, ha a foglalkozás-egészségügy csatlakozhatna központi egészségügyi, vagy nemzeti fejlesztési programokhoz. A referens úgy vélte a vállalatok többsége kidolgozta már egészségügyi stratégiáját, a kisvállalati szegmens az, amely ezen a területen le van maradva.

Rudas János, a MOSZ társelnöke elmondta: a második Nemzeti Fejlesztési Tervben hangsúlyosan jelennek meg az egészségtudatosság céljai. Hozzátette: az egészségügyi programok a legjobban a munkahelyen érhetik el az embert, és az odafigyelés munkaerőben térül meg. Kiemelte, hogy a versenyképesség érdekében a szellemi tőkét kell erősíteni, ezért fontos a befektetés az emberbe.

Polák László, az AmCham Egészségügyi Bizottságának elnöke elmondta, hogy a kamara 2002 óta működteti az Egészséges Munkahely Programot, amelyhez 72 tagvállalat csatlakozott, és amely a Nemzeti Népegészségügyi Programmal összhangban a munkahelyi egészségfejlesztésre a gyakorlatban megvalósítható ajánlásokat ad tagjainak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!