4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pazarlás, hiány és sok pénz együtt van jelen a hazai környezetvédelmi programokban, véli Reiniger Róbert, a Deloitte Környezetvédelmi Tanácsadás üzletágának igazgatója. A szakember nemcsak az okokról, de megoldási lehetőségekről is beszélt a csütörtökön tartott sajtótájékoztatón. Mfor.hu tudósítás.

Egyensúlyra törekvők (mfor.hu-montázs)

"Végiggondolatlanul költjük az Unió pénzét a környezetvédelmi projektekre. Ha az egyik falunak van szennyvíztelepe, a másik is szeretne. Pedig költséghatékonyabb lehetne, ha hosszú nyomócsővel csatlakoznának rá a szomszédos faluéra" - mondta Reiniger Róbert azon a beszélgetésen, amely a környezetvédelem és a gazdaság érdekei közti egyensúly megteremtésének lehetőségeit járta körbe. A szakértő azt is nehezményezi, hogy kevés szó esik az igénybevételi díjakról, holott a lakosságnak kell megfizetnie a szolgáltatásokat.

Fejletlen a jogi szabályozás

Költség-haszon elemzésekre és összehangoltabb munkára lenne szükség, hogy valóban ott és olyan környezetvédelmi projektek valósuljanak meg, amelyek nemcsak szükségesek, de gazdaságilag is alátámaszthatók. Az igazgató szerint uniós csatlakozásunk ugyan mérföldkőnek számított, ám még mindig jelentős a feszültség a gazdaság és a környezetvédelem érdekei közt.

Az egyik legfontosabb ok, hogy míg az EU "régi" tagállamai mintegy 30 év alatt érték el a jelenlegi jogi szabályozást - amely képes kikényszeríteni, hogy megvalósuljon az élhetőbb környezet -, addig (némi túlzással) minderre 30 hónapjuk volt a 2004-ben csatlakozottaknak. "Előny, hogy az út már be van járatva, ennek ellenére Magyarországnak a svájci szint elérése 30 évbe telhet" - nyilatkozta lapunknak Reiniger Róbert.

A szakmai egyeztetés hiánya, a jogszabályi hézagok és a köztük lévő diszharmónia is nehezítik az egyensúly kialakulását. Egy 2006-ban született miniszteri rendelet szerint például "mérlegelés nélkül" fel kell számolni azokat a hulladéklerakókat, amelyek felszín alatti vízzel érintkeznek.

Azt viszont a jogalkotók valószínűleg nem gondolták végig, hogy hova kerüljön a szemét, ha valóban fel is számolnák az érintett 16 százalékot.

Egyezkedés a hatósággal

A káros anyagokat kibocsátó gyárakkal kapcsolatban is "faramuci" a helyzet. Bár a 2007-ben életbe lépő kibocsátási határértékek ugyan már 2003-ban ismertek voltak, sok vállalat azért nem kezdett fejlesztésekbe korszerűtlen üzemeiben, mivel azokban olcsóbb 2010-re a termelés befejezése, mint az uniós szintre hozás.

Nagy kérdés, mit tegyen a hatóság ilyen esetben: nézze el a szennyezést még néhány évig gazdasági érdekekre hivatkozva, vagy zárassa be a gyárat?

Reiniger szerint ilyen esetekre nyújthatna megoldást a hatósági szerződés megkötése. Ugyan sokan a korrupció melegágyának tartják e formát, a szakértő úgy gondolja, ennél transzparensebb megoldás nem létezik. Szerződés szabályozza mindkét fél vállalásait, a működés feltételekhez kötött, s azok nem teljesülése esetén szankciókra van lehetőség.

Házon belül nem megy

Sokat segíthetne a cégeknek a környezetvédelmi céltartalék képzése is, ám ennek jogi keretei nincsenek megteremtve. "Jelenleg csak akkor lehet céltartalékot képezni, ha erre a hatóság kötelezi a vállalatot" - nyilatkozta az igazgató. Pedig jobb lenne, ha a cégek engedmények fejében nyereségük egy részét félretennék a környezet megóvására.

A jogszabályi hiányosságok mellett a hatóság munkájának racionalizálására is szükség lenne. Mivel a létszámuk a jövőben nem fog nőni, akkreditált szakértők láthatnák el a munka egy részét. Az engedélyek szakvéleményezésének többletköltségét a kérelmezőktől beszedett hatósági díjakból lehetne fedezni. Reiniger szerint gyorsulnának az eljárások, és remélhetőleg a minőség is javulna.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!