A továbbiakban azért nem várható a szén-dioxid jelentősebb drágulása, mert több állam, így Magyarország is rendelkezik aukciós tartalékokkal. Más országok a rendszerhez időközben csatlakozó cégeknek fenntartott, de kihasználatlan, úgynevezett új belépő tartalékaikkal várnak a megfelelő pillanatra, hogy kisebb emelkedés esetén piacra dobják kvótavagyonukat.
Érdekes piaci események inkább a 2008-2012-es kereskedési fázis határidős piacán történnek. Mindezt az is bizonyítja, hogy a határidős jövőbeli szén-dioxid-kibocsátásokkal nagyságrendekkel nagyobb forgalomban zajlik az adás-vétel, mint az aktuális kvótákkal. A második kereskedési fázis kvótaárfolyama 14,75 eurón zárt pénteken, szemben az egy héttel korábbi 13,05 eurós záróárral.
Weöres Botond kifejtette: a következő időszakban azért drágábbak a szennyezési jogok, mert az EU elvárja, hogy a tagállamok a jövőbeni kvótaosztásoknál szűkmarkúabban járjanak el. Amíg ugyanis az első periódusban a cégek saját becsléseire kellett hagyatkozniuk a hatóságoknak, illetve az uniónak a kvótamennyiség meghatározásakor, addig most már ismertek a valós kibocsátási adatok. Márpedig azok alapján az EU már nem enged meg nagyvonalúságot, így a kvóták is értékesebbekké válnak - magyarázta.
Az elmúlt két hét fokozatos drágulása jól mutatja, hogy a tagállamok sorra megjelenő, végleges kiosztási tervei egyre szigorúbb kvótagazdálkodást vetít előre. A szakértő hozzáfűzte: a második periódusra árult szén-dioxid értéke azért is emelkedik, mert kiderült, hogy a fejlődő országokban elvégzett környezetvédelmi beruházások után szerezhető, másik rendszerben nyilvántartott kvótákat, az úgynevezett CER-egységeket a következő periódusban csak korlátozottan lehet elszámolni az ETS-ben.
MTI/Menedzsment Fórum
Emisszió-kereskedelem: a következő periódusra koncentrál a piac
Az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében a jelenlegi kereskedési fázisban továbbra is minimális szinten mozog a szén-dioxid ára, és a piac egyre inkább már a jövőre kezdődő következő periódusra koncentrál.