3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében a jelenlegi kereskedési fázisban továbbra is minimális szinten mozog a szén-dioxid ára, és a piac egyre inkább már a jövőre kezdődő következő periódusra koncentrál.

Az ETS 2005-2007-es szakaszának kvótaárfolyama pénteken délután egy eurón zárt, ami lényegében megegyezik az egy héttel korábbi 0,85 eurós záróárral. Weöres Botond, az EnergoBankig szakértője az MTI-nek elmondta: a piaci túlkínálat nem enyhült az elmúlt időszakban sem, továbbra is minimális a vevői igény. Az árfolyam emelkedésére egyhamar nem lehet számítani, hiszen a 2007-es kvótákat a tagállamok a napokban osztották ki, a 2006-es kvótákkal pedig 2 hónapig még nem kell elszámolni, így elvileg két évnyi kvótamennyiség van kint jelenleg a piacon - mutatott rá.

A továbbiakban azért nem várható a szén-dioxid jelentősebb drágulása, mert több állam, így Magyarország is rendelkezik aukciós tartalékokkal. Más országok a rendszerhez időközben csatlakozó cégeknek fenntartott, de kihasználatlan, úgynevezett új belépő tartalékaikkal várnak a megfelelő pillanatra, hogy kisebb emelkedés esetén piacra dobják kvótavagyonukat.

Érdekes piaci események inkább a 2008-2012-es kereskedési fázis határidős piacán történnek. Mindezt az is bizonyítja, hogy a határidős jövőbeli szén-dioxid-kibocsátásokkal nagyságrendekkel nagyobb forgalomban zajlik az adás-vétel, mint az aktuális kvótákkal. A második kereskedési fázis kvótaárfolyama 14,75 eurón zárt pénteken, szemben az egy héttel korábbi 13,05 eurós záróárral.

Weöres Botond kifejtette: a következő időszakban azért drágábbak a szennyezési jogok, mert az EU elvárja, hogy a tagállamok a jövőbeni kvótaosztásoknál szűkmarkúabban járjanak el. Amíg ugyanis az első periódusban a cégek saját becsléseire kellett hagyatkozniuk a hatóságoknak, illetve az uniónak a kvótamennyiség meghatározásakor, addig most már ismertek a valós kibocsátási adatok. Márpedig azok alapján az EU már nem enged meg nagyvonalúságot, így a kvóták is értékesebbekké válnak - magyarázta.

Az elmúlt két hét fokozatos drágulása jól mutatja, hogy a tagállamok sorra megjelenő, végleges kiosztási tervei egyre szigorúbb kvótagazdálkodást vetít előre. A szakértő hozzáfűzte: a második periódusra árult szén-dioxid értéke azért is emelkedik, mert kiderült, hogy a fejlődő országokban elvégzett környezetvédelmi beruházások után szerezhető, másik rendszerben nyilvántartott kvótákat, az úgynevezett CER-egységeket a következő periódusban csak korlátozottan lehet elszámolni az ETS-ben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!