A légkörbe kerülő szén-dioxid az üvegházhatásért, egyes tudományos körök szerint az éghajlatváltozásért leginkább felelős gáz a metánon kívül, ezért elsősorban ennek csökkentésére koncentrálnak a nemzetközi összefogásban résztvevő országok. A kiosztási tervben az egyes országok meghatározzák, hogy az egyes nagy szén-dioxid-kibocsátó ágazatok, cégek a tervben szereplő időszakban milyen mennyiségű szén-dioxiddal szennyezhetik a környezetet. Ennek során kalkulálnak a lehetséges kibocsátás- csökkentő fejlesztésekkel, az új beruházásokkal, tehát az új szennyezőkkel, s az ehhez létesített tartalékkal.
A kibocsátási egységek legfeljebb 10 százaléka osztható ki az európai uniós elvek szerint a cégeknek úgy, hogy fizetni kell a többlet kibocsátási jogért.
Magyarországon a szén-dioxid-kibocsátó létesítmények számára az összes kiosztható kibocsátási egység 5 százalékát javasolja a terv térítés ellenében kiosztani. Ez az időszak egészére évente átlagosan 1.542.252 tonna. Ez a mennyiség minden ágazatból, a meglévő létesítmények és új belépők tartalékából egyaránt levonásra kerül. A mennyiségeket árverésen lehet megvásárolni. A bevételt a megújuló energia használatának, épületek hőszigetelésének, az energiatakarékos fejlesztéseknek a támogatására lehet használni.
MTI /
Menedzsment Fórum