Közölte, hogy 2006-ot megelőzően a színes kukákból összegyűjtött, különválogatott PET-palackok és egyéb műanyaghulladékok 90 százaléka előkezelést követően, darálékként kínai üzemekbe került, ahol többnyire textiltermékek készültek belőlük.
Mostanra változott a helyzet, és a másodlagos nyersanyagnak számító műanyag 70-80 százaléka Romániába, Szlovákiába, Németországba, Csehországba kerül textilgyárakba - jelezte Balatoni Henrik. Hozzátette: a fennmaradó hányad még mindig Kínába kerül, s ez valószínűleg hosszú távon sem változik, ugyanis a leggyengébb minőségű műanyag-darálékra máshonnan nemigen várható kereslet.
A magyarországi műanyag-hulladékokból 2006-ban 38 ezer tonna, 2007-ben pedig 43 ezer tonna újrahasznosítása oldódott meg.
Kifejtette, hogy 2-3 éven belül további eltolódás várható a piacon, előreláthatólag a műanyag-hulladék 60 százalékát képes lesz felvenni az akkorra kialakuló magyarországi piac. Az elnök-vezérigazgató utalt arra, hogy az országban több textil- és fóliagyár tervezése zajlik. Szerinte hosszú távon az európai és kínai műanyag-hulladék-export kiegyenlítődik.
Az elnök-vezérigazató megjegyezte: az új üzemek megjelenése azzal is összefügg, hogy egyre jobb minőségű másodlagos nyersanyagok állíthatók elő. A Fe-Group évente 200-500 millió forintot ruház be feldolgozókapacitásának fejlesztésére, bővítésére.
Műanyaghulladékból a cég 2006-ban mintegy ötezer tonnát, 2007-ben pedig hétezer tonnát dolgozott fel. Az idén a tervek szerint 7-8 ezer tonnányi műanyaghulladékot fogad és darál fel a cég két telepén.