2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyugat-Európában robog, Magyarországon most kezd beindulni a megújuló energiaforrások hasznosítása. A felpörgő piacon a hazai vállalatok is igyekeznek mielőbb jó pozíciókat szerezni, számol be a Világgazdaság.

A spanyolországi és az olaszországi piacokra alapozva a Genesis Energy Befektetési Nyrt. Spanyolországban és Magyarországon 150-150 millió eurós beruházással készül egy-egy napelemgyártó üzem felépítésére, ezek közül az előbbi 2009 harmadik negyedévében, míg az utóbbi – a Tatabánya melletti Környén – 2010 elején kezdheti meg a termelést.

Ráadásul a Genesis nem is az első fecske a piacon, hiszen több mint tízmillió eurós beruházást végrehajtva alig két évvel ezelőtt a Sanyo már elindította a napelemek gyártását Dorogon. Sőt, az exportpiacokon tapasztalt gyors keresletnövekedésnek köszönhetően a cég szinte azonnal újabb fejlesztésbe kezdett, ennek eredményeként 2007-ben már a második napelemgyártó gépsort állították üzembe a dunántúli városban.

Az elmúlt évtizedekben egész Európában alig bővült az erőműpark, így mostanra komoly fejlesztések váltak szükségessé szerte a kontinensen, miközben a fosszilis energiahordozók ára az egekbe emelkedett. Ez törvényszerűen a megújuló (és a nukleáris) energiahordozók felé terelte a figyelmet – fejtette ki Uhlmann Attila, a Callis Energetika Zrt. igazgatója.

Magyarországon ettől függetlenül is jóval lassabban kezd beindulni a zöldenergia-üzlet. Idehaza a megújuló források részesedése az energiatermelésen belül a 2003-as 0,7-ről 2006-ra 4,5 százalékra emelkedett, ám ez elsősorban néhány szénerőműnek köszönhető, amely a felhasznált tüzelőanyagot részben vagy teljesen biomasszára cserélte fel. A megújuló források arányának a növekedését részben segíti, részben gátolja a „zöldáram” kötelező átvételi rendszere, ennek keretében az áramszolgáltatóknak jelenleg kilowattonként 24,71 forintot kell fizetni a megújuló forrásokból származó villamos energia után.

A jelenlegi támogatási rendszer elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a BHD Hőerőmű Zrt. 35 milliárd forintért egy 49,9 megawatt névleges teljesítményű, szalmatüzelésű új erőmű építését indítsa el Szerencsen. Emellett a pécsi Pannonpower Holding Zrt. is egy 49,9, valamint egy 35 megawattos új biomassza-erőmű építésére készül az évtized végéig, mintegy 30 milliárd forintos beruházással, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!