Ukrajna úgyszintén többször biztosította a Gazpromot, hogy minden tranzitkötelezettségét be akarja tartani, függetlenül az ukrán ügyfeleknek szállítandó gázról folyó tárgyalások kimenetelétől.
Alekszej Miller úgy nyilatkozott, hogy a korábbi évekhez hasonlóan most is súlyos problémák vannak Ukrajnával, amely abból fakad, hogy az ország nem rendezte adósságát a hideg időjárás kezdetéig, és javaslatot sem tett a későbbi törlesztésre.
A Gazprom főnöke visszautasította azonban, hogy Oroszország politikai fegyvernek használná a földgázt.
„A Gazprom nemcsak azt vállalta, hogy az év során 7,5 milliárd köbméter földgázt szállít Ukrajnának, hanem az áraknak a világpiaci szintre emelését is elhalasztotta 2011-re. Az október 2-ára elkészült, a Gazprom és az ukrán Naftogaz gázvállalat megállapodását azonban mégsem lehetett aláírni, miután Ukrajna megtagadta az adósság kiegyenlítését” - idézte a német Handelsblatt Millert.
Előzőleg, szombaton a Gazprom szóvivője, Szergej Kuprijanov még úgy nyilatkozott, hogy a Gazprom január elsejétől megszakítja gázszállításait Ukrajnának, ha a két ország addig nem köt új szerződést.
A múlt héten pedig Oroszország ismét felvetette, hogy Ukrajna rendezze a Moszkvával szemben fennálló, 2,4 milliárd dolláros gázadósságát, amely a Gazprom szerint ki nem fizetett gázszámlák miatt keletkezett. Dmitrij Medvegyev orosz elnök ennek érdekében utasította a Gazpromot, hogy hajtsa be az ukrán fizetési hátralékot. „Szeretnénk elkerülni a 2006-oshoz hasonló forgatókönyvet”- nyilatkozta Kuprijanov szombaton a Vesztyi 24 orosz hírtelevíziónak, majd hozzáfűzte: „Van időnk megállapodni az újév kezdetéig, de nem szállíthatunk gázt szerződés nélkül, ezt megérthetik”.
Oroszország korábban is gyakran fenyegetőzött azzal, hogy leállítja a gázszállítást Ukrajnával kialakult árvitája miatt, és 2006 elején rövid időre be is váltotta fenyegetését. Az Ukrajnának szánt orosz gáz néhány napos visszatartása akkor átmeneti szállítási nehézségeket okozott Közép- és Nyugat-Európában, miután a távolabbi orosz gázexport közel 80 százaléka Ukrajnán keresztül halad. Az akkori esetet megállapodással rendezték a felek még 2006. január elején.
Az állami Naftogaz energiavállalat szerint azonban Ukrajna semmivel sem tartozik közvetlenül a Gazpromnak. A Naftogaz ugyanis a 2006 eleji megállapodás szerint azóta a RosUkrEnergo orosz-ukrán cégtől veszi a földgázt, amelynek a Gazprom csak társtulajdonosa. A Naftogaz azt elismerte, hogy a RosUkrEnergónak adósa, de mindent egybevéve is csak 1,26-1,27 milliárd dolláros tartozást ismer el.
A RosUkrEnergo 50 százaléka a Gazpromé, a másik 50 százalékot két ukrán üzletember birtokolja. A svájci bejegyzésű cég vegyesesen orosz földgázzal és olcsóbb közép-ázsiai gázzal látja el Ukrajnát. Ukrajna évente mintegy 55 milliárd köbméter földgázt importál, amelynek döntő részét a RosUkrEnergótól vásárolja, és csak kis részét közvetlenül a Gazpromtól. Oroszország az idén ezer köbméterenként 179,50 dollárért szállít földgázt Ukrajnának.
A Gazprom - korábbi hírek szerint - nemrég 55 milliárd köbméter földgáz szállításáról állapodott meg Ukrajnával a jövő évre is. Az orosz gázmonopólium ezzel kapcsolatos közleménye szerint "általános egyetértés" alakult ki az árakat illetően a tárgyalásokon, és azt várják, hogy a megbeszélések a közeljövőben le is zárulnak.
Előzőleg még márciusban megállapodás született a Gazprom és Ukrajna között, hogy a Gazprom idén márciustól az év végéig legalább 49,8 milliárd köbméter gázt szállít Ukrajnának Közép-Ázsiából, gyakorlatilag a tavalyi, vagyis ezer köbméterenként átlagosan 179,50 dolláros áron. A Gazprom idén április 1-től közvetlenül is szállít az ukrajnai ipari felhasználóknak az év végéig 7,5 milliárd köbméter gázt.
Akkor közölték, hogy a 2009-es szállításokról a tárgyalások folytatódnak, figyelembe véve a közép-ázsiai gáz beszerzési árában kialakuló konjunktúrát. Ezzel gyakorlatilag megvalósulnak az ukrán kormányfő követelései, elsősorban az, hogy megszűnik a két fél közötti 2006-os szerződés értelmében létrehozott közvetítők - a RosUkrEnergo és az UkrGazEnergo - részvétele az orosz-ukrán gázügyletekben.
Volodimir Novickij ukrán iparpolitikai miniszter viszont csütörtökön, az orosz felszólításra válaszul, elutasította és "politikai árnak" minősítette a Gazprom jövő évre szóló, ezer köbméterenként 400 dolláros árkövetelését. Ugyanakkor Viktor Juscsenko ukrán elnök öt napot adott a kormánynak az Oroszországgal ismét felújult gázvita megoldására, vagyis az ukrán gázadósság ügyének rendezésére.