2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Uniónak új energiaforrások felé kellene fordulnia, kezdve az Oroszországot megkerülő Nabucco gázvezeték megépítésével - írta az orosz-ukrán gázvita kapcsán szerdai szerkesztőségi cikkében a The Wall Street Journal.

A mértékadó amerikai gazdasági napilap téli gázháborút emleget, amely Moszkva újabb kalandja, hogy Grúzia után egy másik engedetlen szomszédját, Ukrajnát is megrendszabályozza. Vlagyimir Putyin elnök ezúttal nem harckocsikat, hanem a földgázt választotta fegyveréül.

A lap szerint Putyin legújabb taktikai húzásából Európa és Amerika stratégiai lehetőséget formálhat, emlékeztetve arra, hogy az "új európaiak" Kelet-Európában azt sürgetik: az EU vegye most már komolyan az új energiaforrások kifejlesztését, közöttük is a tervek szerint Törökországon és a Balkánon áthaladó Nabucco gázvezeték elakadt programját.

A The Wall Street Journal figyelmeztet: Moszkva az energiafegyverrel akarja megingatni a Nyugat-barát kijevi kormány helyzetét és behódolásra kényszeríteni az Európai Uniót. Nem kisebb a tét, mint a grúziai válság esetében volt.

Oroszország céljai nyilvánvalóan politikaiak, nem üzletiek - szögezte le a lap, amely szerint Barack Obama megválasztott elnöknek hivatalba lépése után nem szabad kesztyűs kézzel bánnia Putyinnal; mindenekelőtt ki kell nyilvánítania, hogy támogatja Ukrajna és Grúzia nyugati közeledését.

A szerdai The Washington Times ugyancsak szerkesztőségi cikkben foglalkozott a gázháborúval, arról írt, hogy az orosz medve a héten megmutatta, valójában soha nem hibernálta magát a Szovjetunió 1991-es felbomlása után. Az újság szerint akármennyire is jogosak az orosz Gazprom Ukrajnával szembeni vádjai, a gázcsapokat valójában azért zárta el Moszkva, hogy megleckéztesse a Nyugat felé hajló, az orosz érdekszférából kikerülő Ukrajnát.

Az újság megjegyezte, hogy az elfogadhatatlan orosz magatartás ellenére több ország alkut kötött Moszkvával, ami még inkább kiszolgáltatottá teszi őket. Németország is stratégiai partnernek tekinti Oroszországot, Berlinnek még soha nem kellett az orosz gázszállítások csökkenését elszenvednie. Az újság ezzel kapcsolatban azt írta: az egyre agresszívebbé váló medve etetése, ahogy azt Winston Churchill egykor a krokodilokról és a békéltetőkről mondta, azzal végződhet, hogy az etetőket is felfalják.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!