A bioetanol-üzem a tervek szerint 2008 tavaszán kezdi meg működését, naponta háromszázezer liter bioetanolt állít majd elő, amelyhez 909 tonna kukoricára lesz szükség naponta. Ez éves szinten háromszázezer tonna kukoricafelhasználást jelent.
A bioetanol-üzem mellett felépül egy erőmű is, amelynek a tervezett napi kapacitása 12 megawatt elektromos energia és 16 megawatt hőenergia lesz.
A gyár alapkövét pénteken helyezte el Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Szegi Emma, Kaba polgármestere emlékeztetett az Eastern Sugar tavalyi bejelentésére, miszerint bezárja a kabai cukorgyárat, ami az elmúlt évek legdrámaibb híre volt a térség számára, és komoly hatással van a település költségvetésére is. A kabai önkormányzat ugyanis ezzel évi 200 millió forint iparűzési adótól esett el, ami a teljes költségvetésük 20 százaléka.
A 21 milliárd forintos szerkezetátalakítási támogatás 27 százalékát, vagyis 5,5 milliárd forintot kapnak összesen azok a termelők és gépi beszállítók, akik a kabai
cukorgyárral kapcsolatban voltak. Az üzem több mint kétszáz volt dolgozója pedig a kollektív szerződésben biztosítottakon túl egyéves kártalanításban is részesült.
Gráf József szerint 2008-ra 3-4 bioetanol-üzeme lesz az országnak, s mintegy 1,6-1,8 millió tonna kukorica feldolgozását fogják fedezni.
Juhász Lajos, az Első Magyar Bioetanol Termelő Kft. ügyvezetője elmondta: az új létesítmény megvalósításához szükséges projektkoncepciót a Duna Fejlesztési Kft. készítette. Szavai szerint az eddigi 15 hektáros térségbeli cukorrépa-termőföldekkel együtt körülbelül harmincezer hektáron egymillió tonna kukoricát tudnak bevonni évente a termesztési integrációba, amely biztosítja az új kabai gyár működését.